لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۴

سه ايرانی - آمريکائی بازداشت شده در ايران رسمأ به جاسوسی متهم شدند


قوه قضائيه ايران می گويد سه ايرانی- آمريکائی که در ايران بازداشت گرديده اند "رسما به جاسوسی وبه خطر انداختن امنيت ملی کشور متهم اعلام شدند."

عليرضا جمشيدی سخنگوی قوه قضائيه ايران اظهار داشت وزارت اطلاعات ايران هاله اسفندياری، کيان تاجبخش و پرناز عظيما را با تشکيل پرونده متهم اعلام کرده است. سخنگو هيچگونه تاريخی را برای محاکمه هيچ کدام از اين سه نفر تعيين نکرد.

در واشنگتن، تام کيسی قائم مقام سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا اظهار داشت هيچ يک از اتهامات وارده به شهروندان آمريکائی در ايران تاکنون رسما به اطلاع آمريکا نرسيده است.

آقای کيسی اين ادعا را که بازداشت شدگان جاسوسان آمريکائی و يا کارمندان دولت آمريکا هستند، پوچ و بی معنی توصيف کرد. آقای کيسی افزود آمريکا معتقد است که بازداشت شدگان هرچه زودتر بايد آزاد شوند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا همچنين اظهار داشت ايران به درخواست های سفارت سوئيس در مورد ديدار يک مقام کنسولی با بازداشت شدگان به نيابت از طرف آمريکا هنوز پاسخ نداده است.

خانم اسفندياری مدير برنامه خاورميانه در مرکز وودرو ويلسون برای پژوهشگران است که مقر آن در واشنگتن قرار دارد. وی که مدتی ممنوع از خروج از ايران بود، از روز هشتم ماه مه جاری در زندان اوين در تهران زندانی شده است.

آقای تاجبخش که مشاور برنامه ريزی شهری است، به انستيتوی جامعه باز که مقر آن در نيويورک قرار دارد، وابسته است. وی از تاريخ يازدهم ماه مه جاری در تهران زندانی است. جرج سوروس، بازرگان ميلياردر، اين موسسه را برای ترويج دمکراسی و حقوق بشر در جهان تاسيس کرده است.

خانم عظيما، روزنامه نگار، که برای راديو فردا کار می کند، بازداشت و سپس آزاد گرديد، اما ممنوع از خروج از ايران است. راديو فردا راديوئی است که هزينه آن را آمريکا تامين می کند. هر سه نفر دارای تابعيت دوگانه آمريکا و ايران هستند.

ايران چندی پيش در همين ماه اعلام کرد که خانم اسفندياری در جريان بازجوئی اعتراف کرده است که کوشش می کرده است شبکه ای غير رسمی را برای سرنگونی دولت ايران تاسيس کند. لی هميلتون عضو پيشين مجلس نمايندگان آمريکا و مدير مرکز ويلسون اين اتهام را تکذيب کرده است.

ايران همچنين بنياد جرج سوروس را با شبکه به ادعای خود سرنگونی دولت ايران مرتبط دانسته است. وزارت امور خارجه آمريکا اتهامات ايران را در ارتباط با خانم اسفندياری، پوچ و بی معنی توصيف کرده است.

خانم اسفندياری و خانم عظيما برای ديدار با مادران خود به ايران رفته بودند. ايران يک زن ايرانی- آمريکائی ديگر را نيز بازداشت کرده است که هويت وی به تقاضای خانواده وی فاش نشده است.

XS
SM
MD
LG