لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۲

گفتگوی تلفنی پرزيدنت بوش و ولاديمير پوتين


پرزيدنت بوش رئيس جمهوری آمريکا و همتای روسی وی ولاديمير پوتين امروز دوشنبه در جريان یک گفتگوی تلفنی، وضعيت کوسوو و شماری ديگر از مسائل را مورد بررسی قرار دادند.

سخنگوی کاخ سفيد می گويد روسای جمهوری آمريکا و روسيه اهميت ادامه گفتگو ميان دو کشور را مورد تاکيد قرار دادند و خاطر نشان ساختند که به انتظار ديدار با يکديگر در اجلاس ماه آينده هشت کشور صنعتی عمده جهان در آلمان هستند.

مناسبات ميان آمريکا و روسيه چندی است رو به تيرگی گرائيده است. مسکو با طرح های واشنگتن در مورد استقرار يک سيستم دفاعی موشکی در اروپا و پيشنهاد يک فرستاده سازمان ملل متحد درباره اعطای يک استقلال تحت نظر به استان کوسوو که از صربستان انشعاب کرده است، به مخالفت برخاسته است.

مقامات روسيه می گويند اعطای استقلال به کوسوو، تماميت ارضی صربستان را که يک عضو سازمان ملل متحد است، نقض می کند. مقامات روسيه همچنين می گويند هرگونه راه حلی در اين زمينه، بايد مورد قبول صربستان و اکثريت قومی آلبانيائی های کوسوو نيز قرار گيرد.

مقامات صربستان قویا با استقلال کوسوو مخالفت کرده اند و اهميت کوسوو را در تاريخ صربستان مورد تاکيد قرار داده اند و موکدا خواستار آن هستند که اين استان به عنوان بخشی از صربستان باقی بماند.

کوسوو از سال ۱۹۹۹ که حملات هوائی ناتو نيروهای يوگسلاو و صربستان را از کوسوو راندند، زير نظر سازمان ملل متحد اداره شده است.

XS
SM
MD
LG