لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۸

صدای ممنوع يک زن در ايران


تالار موسيقی پاريس مشهوربه «سيته دولاموزيک» در چارچوب هنر آواز زنان برنامه ای را تحت عنوان «آوای زنان شرق» امروز به روی صحنه برد. دو خانم ايرانی به نام خواهران وحدت در اين برنامه به آواز خوانی پرداختند.

خانم دلفين مينوئی در باره مه سا وحدت و خواهرش مينويسد مه سا ۳۳ ساله را ميتوان در نقش طبيعی يک خواننده زن که در کشورش و در برابر هم ميهنانش آواز ميخواند مجسم کرد. اما وی بلافاصله اضافه ميکند در کشوری که زمانی گهواره هنرو شعر و موسيقی بود، اکنون صدا وآواز زن ممنوع است. از انقلاب ۱۳۵۷ به اين سو همه چيز مردانه - زنانه شده است، حتی صدا! خانم وحدت در پنهان ملودی ها وآوازش را تمرين ميکند. انقلاب اسلامی در ابتدا موسيقی را بجز موراد سرود و مارش های انقلابی ممنوع ساخت. و به اين ترتيب بيشتر خوانندگان، ايران را به سمت دورترين مناطق ترک کرده و بيشترشان به لس آنجلس رفتند. مه سا وحدت آواز های دوره قاجار را ميخواند ولی حکومت صدای زن را ممنوع کرده است.

خانم مينوئی مينويسد نکته تعجب آور اين است که ممنوعيت آواز زن در هيچ متن قانونی مشاهده نميشود. حکومت صدای زن را ممنوع کرده و مه سا وحدت در سال های کودکی و نوجوانی زير نظر هنرمند ديگر ايرانی خانم پری مالکی تعليم گرفته و حالا خود شاگردانی دارد.

در ايران مذهبيون معتقدند صدای زن تحريک کننده اميال جنسی در مرد است ولذا زن خواننده نبايد تنها در حضور مردان آواز بخواند. اين اواخر آواز کرتوسط گروه زنان در برابر بيننده زن و مرد مجاز شناخته شده است. خانم مه سا وحدت قرار است به همراه همسر موسيقيدانش، اتابک الياسی، صفحه ای را که حاصل کار مشترکشان است به دليل ممنوعيت در داخل، در خارج از ايران منتشر کنند. در وضعيتی که با يک فتوا ميشود جای اجازه و ممنوعيت را تعويض کرد، آزادی هنر و هنرمند را کسی نميتواند تضمين کند.

XS
SM
MD
LG