لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۹

هر دو مجلس کنگره آمريکا لايحه اعتبارات جنگ در عراق را تصويب کردند


هر دو مجلس نمايندگان و سنای آمريکا با تفاوت زيادی در اختلاف آراء، لايحه تامين اعتبارات ادامه عمليات نظامی آمريکا را درعراق وافغانستان مورد تصويب قراردادند.

اين لايحه ١٢٠ ميليارد دلاری که شامگاه روز پنجشنبه به تصويب هر دومجلس کنگره آمريکا رسيد، مهلتی را برای خروج نيروهای آمريکا از عراق تعيين نکرده است. پرزيدنت بوش بارها اعلام کرده است که تعيين چنين مهلتی را نخواهد پذيرفت.

قانونگذاران دمکرات که کنترل هر دو مجلس سنا و نمايندگان را در دست دارند، به دنبال مذاکراتی طولانی با مقامات دولتی از خواست اوليه خود در مورد تعيين جدولی زمانی برای خروج نيروهای آمريکا از عراق منصرف شدند. پرزيدنت بوش لايحه اوليه تامين اعتبارات جنگی را که حاوی مهلتی برای خروج نيروهای آمريکا از عراق بود، وتو کرد.

اين لايحه نخست با ٢٨٠ رأی موافق دربرابر١٤٢ رأی مخالف به تصويب مجلس نمايندگان رسيد و اندکی بعد، با ٨٠ رأی موافق دربرابر فقط ١٤ رأی مخالف در مجلس سنا مورد تصويب قرار گرفت.

لايحه اکنون بايد برای امضای پرزيدنت بوش به کاخ سفيد برود. لايحه، اعتبارات عمليات نظامی آمريکا را تا ماه سپتامبر مورد تصويب قرارداده و درعين حال تهديد کرده است اگر دولت عراق پيشرفتی در اصلاحات معين اقتصادی و سياسی حاصل نکند، کمک های اقتصادی آمريکا را قطع خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG