لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۴

رئيس جمهوری و وزير امورخارجه فرانسه درنخستين سفرهای خارجی خود چه هدفهائی را نبال ميکنند


روز گذشته قبل از آنکه آقای سرکوزی برای دیدار با رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا آقای خوزه مانوئل بارسو به بروکسل برود، به چند متری کاخ الیزه یعنی وزارت کشور جائی که خود او سالها وزیر بود رفت.

ساعتی پیشتربه ابتکار خانم میشل آلیو ماری هفت وزیر زن در کابینه آقای فیون برای صرف ناهاردرآنجا تجمع کرده بودند .آقای سرکوزی که برای صرف چای به آنجا رفته بود بعد از دیداری کوتاه با آنها به بروکسل رفت.

آقای سرکوزی امیدوار است بتواند اساسنامه ساده ترشده اتحادیه اروپا رابه تصویب اعضای اتحادیه اروپا برساند و به این ترتیب قرانسه را یکبار دیگر به جمع اتحادیه اروپا بیاورد. فرانسه دو سال پیش با انجام رفراندوم ادامه راه با اروپا را مردود دانست .در کنفرانس مشترک آقایان سرکوزی و بارسو چهار صد روزنامه نگارحضور داشتند و این نشان ازاهمیت دیدار داشت .

ظاهرا تلاش در اینست که به جای استفاده از کلمه اساسنامه ، ازکلمه تفاهم نامه استفاده شود که مجموعه ای خواهد بود از جزئیاتی که گاه در همان اساسنامه وجود داشت. حال بيست و شش دولت دیگرعضواتحادیه اروپا در برابر این ابتکار رئیس جمهوری فرانسه بایستی دوباره دیدگاه خود را اعلام کنند.آلمان و ایتا لیا هنوز نظرشان را به اطلاع نرسانده اند ولی آقای سرکوزی هفته آینده به اسپانیا و کمی دیرتر به ایتالیا میرود.

و اما دیروز آقای برنارکوشنر وزیر خارجه که همراه آقای سرکوزی به بروکسل رفته بود راهی لبنان شد ، کشوری که در حوادث مرگبار اخیردر طول چهار روز اخیر بیش از هفتاد کشته داشته است.

رسیدگی به پرونده قتل رفیق حریری و آمد و شد های نیروهای بیگانه یکبار دیگر اوضاع در این کشور را دچار ناارامی ساخته است .

سفر آقای کوشنر به لبنان اولین سفر وی در مقام وزیر به خارج از اروپاست.

دیروز نشریات لبنان خبر حضور آقای کوشنر را در چند خط منعکس کرده بودند.

باید گفت ارتش لبنان در جنگ با افراد مسلح در صدد است مانع جابجائی سلاح شده و دیدارهای دیروز و امروز آقای کوشنر در پی آن است تا صلح شکننده را در لبنان به مسیر مطوب راهنمائی کند.

XS
SM
MD
LG