لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۵

توافق ايران و بلاروس به همکاری در مقابل فشارهای بين المللی


روسای جمهوری ايران و بلاروس عهد کردند برای مقابله جوئی با کوشش های کشورهای خارجی در جهت اِعمال فشار به هر يک از دو کشور، دست به اقدامی مشترک بزنند.

محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران در مينسک پايتخت بلاروس به خبرنگاران اظهار داشت هيچ کشوری حق ندارد در مناسبات خود با يک کشور ديگر به اِعمال فشار متوسل شود. آقای احمدی نژاد افزود او و همتای بلاروسی وی الکساندر لوکاشنکو مخالف ايجاد جهانی هستند که تحت تسلط فقط يک کشور قرار داشته باشد. رئيس جمهوری ايران اين نظرات را در پايان ديدار دو روزه خود از بلاروس ابراز داشت.

آقای لوکاشنکو از رئيس جمهوری ايران به خاطر وعده او در مورد کمک به بلاروس برای برخورد با مشکلات مربوط به انرژی سپاسگزاری کرد.

روسای جمهوری دو کشور ديروز دوشنبه قراردادی را برای بهره برداری مشترک از ميدان نفتی "جوفير" در ايران امضا کردند. بلاروس به دنبال اختلاف با روسيه بر سر قيمت گذاری منابع انرژی که چندی پيش باعث قطع موقت تدارکات انرژی روسيه شد، در جستجوی منابع جديد انرژی است.

در غرب از آقای لوکاشنکو به علت کارنامه ضعيف دولت وی در مورد حقوق بشر و سرکوبی رسانه های مستقل خبری به گونه گسترده ای انتقاد به عمل می آيد و اغلب از وی به عنوان آخرين ديکتاتور اروپا ياد می شود.

آقای احمدی نژاد در مورد برنامه اتمی مظنون ايران دچار بن بست با غرب شده است. شورای امنيت سازمان ملل متحد ايران را به علت امتناع از توقف فعاليت های مربوط به غنی سازی اورانيوم، مشمول تحريم های اقتصادی محدودی قرار داده است.

XS
SM
MD
LG