لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۱

ديدار دو روزه محمود احمدی نژاد از بلاروس


محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران برای يک ديدار دو روزه از بلاروس و گفتگو با همتای بلاروسی خود الکساندر لوکاشنکو وارد مينسک پايتخت اين کشور شد.

در جريان اين سفر، رهبران ايران و بلاروس که از لحاظ ديپلماتيک منزوی ترين رهبران جهان به شمار می روند، با يکديگر ديدار می کنند. دستیاران آن ها می گويند گفتگوهای طرفين بر انرژی، بازرگانی و فن آوری متمرکز خواهد بود. انتظار می رود که اين گفتگوها بر قراردادهائی استوار باشد که در نوامبر سال گذشته به امضای دو رئيس جمهوری رسيد.

در غرب از آقای لوکاشنکو که رهبری سلطه جو و مستبد است، به خاطر کارنامه ضعيف وی در حقوق بشر و اقدامات سرکوبگرانه وی عليه رسانه های خبری مستقل، به گونه ای گسترده به عنوان آخرين ديکتاتور اروپا ياد می شود.

آقای احمدی نژاد در مورد برنامه اتمی مظنون ايران دچار بن بست با غرب شده است. شورای امنيت سازمان ملل متحد ايران را به علت امتناع از متوقف ساختن فعاليت های مربوط به غنی سازی اورانيوم، مشمول تحريم های اقتصادی محدودی قرار داده است.

در جايگاه اينترنتی اپوزيسيون بلاروس موسوم به منشور ۹۷ آمده است انتظار می رود که دولت مينسک قراردادهائی را در زمينه های صادرات فلزات و همچنين تجهيزات کشاورزی و نفتی با ايران امضا کند. در جايگاه اينترنتی همچنين آمده است قرار است بانکی با سرمايه ۱۰۰ درصد ايرانی در مينسک افتتاح شود.

XS
SM
MD
LG