لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۸

ادامه زد وخوردها بين نيروهای دولتی لبنان و گروه فتح الاسلام


شليک گلوله و تيراندازی بار ديگر در اردوگاه آوارگان فلسطينی در شمال لبنان از سر گرفته شد و آرامش کوتاهی را که در نبرد ميان ستيزه جويان اسلامی و نيروهای دولتی لبنان به وجود آمده بود، پايان داد.

در جريان اين آرامش و آتش بس کوتاه مدت، فرستاده امدادی سازمان ملل متحد وارد اردوگاه آوارگان شد. مقامات سازمان ملل متحد می گويند فرستاده امدادی اين سازمان نيز زير آتش قرار گرفت و دست کم يک نفر مجروح شد.

تونی اسنو سخنگوی کاخ سفيد اظهار داشت در حالی که دولت لبنان در معرض خطر تروريسم و آشوب های سياسی قرار گرفته است، آمريکا بار ديگر حمايت خود را از دولت لبنان که به گونه ای دمکراتيک انتخاب شده است، مورد تاکيد قرار می دهد.

در رويدادی ديگر، يک ستيزه جوی وابسته به گروه فتح الاسلام امروزسه شنبه در جريان يک حمله نيروهای امنيتی در طرابلس در شمال لبنان خود را منفجر ساخت. هيچ کس در اين حادثه مجروح نشد.

پيشتر، ستيزه جويان اسلامی در لبنان پس از سه روز جنگ با نيروهای دولتی لبنان که در جريان آن بيش از ۷۵ نفر کشته شدند، صبح امروز به طور يک جانبه اعلام آتش بس داده بودند. ستيزه جويان وابسته به گروه فتح الاسلام اظهار داشتند تا مادامی که نيروهای لبنان به آنان حمله نکرده اند، جنگ را متوقف خواهند ساخت. اين گروه که عقيده بر اين است که روابطی با القاعده دارد، در يک اردوگاه آوارگان فلسطينی در نزديکی شهر طرابلس در شمال لبنان استقرار دارد.

ساکنان اردوگاه می گويند اجساد کشته شدگان در خيابان ها به حال خود رها شده اند. در جريان اين جنگ سه روزه ميان طرفين که از روز يکشنبه آغاز شد، بيش از ۷۵ نفر مشتمل بر سربازان دولتی، ستيزه جويان اسلامی و مردم غيرنظامی جان خود را از دست دادند.

گروه فتح الاسلام قبلا تهديد کرده بود اگر ارتش لبنان شليک گلوله های توپ را متوقف نسازد، دامنه جنگ را به خارج از اردوگاه آوارگان فلسطينی گسترش خواهد داد. اين گروه طی بيانيه ای که برای خبرگزاری های غربی ارسال داشت، مسئوليت وقوع دو انفجار در بيروت را در دو روز گذشته برعهده گرفت. با اين حال اصالت اين بيانيه هنوز مورد تاييد قرار نگرفته است.

پليس لبنان می گويد در جريان يکی از اين دو انفجار که ديروز دوشنبه در يک محله مسلمان نشين بيروت روی داد، شش نفر مجروح شدند. در انفجار ديگری که پيش از آن در بخش مسيحی نشين بيروت روی داده بود، يک نفر جان خود را از دست داد و ۱۰ نفر مجروح شدند.

XS
SM
MD
LG