لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۹

کنفرانس سران اروپا و روسيه بدون توافق درباره مسائل اساسی پايان گرفت


رهبران روسيه و اتحاديه اروپا به کنفرانسی پايان داده اند که از اختلاف نظر آنان بر سر حقوق بشر، تجارت و مسائل ديگر حکايت دارد.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان امروز در پايان اين کنفرانس در تفرجگاه روسی سامارا از اينکه به مخالفان اجازه دانشده بود برای تظاهرات به آنحا سفر کنند ابراز نگرانی کرد. خانم مرکل گفت اقدام پليس برای جلوگيری از تظاهرات خشونت آميز منطقی است اما توقيف افرادی که خشونتی مرتکب نشده اند قابل توجيه نيست.

ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه گفت مجريان قانون در اغلب کشورها سعی ميکنند با توسل به ابزار توقيف مانع از خشونت شوند. وی در عين حال دولت های لتونی و استونی در حوزه دريای بالتيک را به تبعيض عليه اقليت های روسی زبان متهم کرد.

صدر اعظم آلمان که کشورش رياست ادواری اتحاديه اروپا را بر عهده دارد، و خوزه مانوئل باروسو رئيس کميسيون اروپائی بر يِکپارچگی اتحاديه تاکيد گذاشتند. هر دو رهبر گفتند اختلاف نظرهای لتونی و استونی با روسيه برای اروپا نيز مايه نگرانی است. اين دو همچنين از خواست لهستان برای رفع ممنوعيت صادرات گوشت آن کشور به روسيه جانبداری کردند.

اختلاف اتحاديه اروپا و روسيه در مورد استان استقلال طلب کوسووی صربستان نيز حل نشده باقی مانده است. اتحاديه اروپا به تهديد اخير روسيه در مورد استفاده از حق وتو برای جلوگيری از تصويب قطعنامه ای که به کوسوو استقلالی تحت نظارت سازمان ملل متحد ميدهد ابراز نگرانی کرده است.

رهبران روسيه و اتحاديه اروپا گفتند در مورد بعضی مسائل بازرگانی در جريان کنفرانس پيشرفت هائی حاصل شده است اما هيچکدام از اين موارد به امضای توافقنامه ای منجر نشد.

XS
SM
MD
LG