لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۴

ملا بخت محمد به عنوان فرمانده کل نظامی طالبان تعيين گرديد


يک سخنگوی طالبان اظهار داشت ملا بخت محمد به عنوان فرمانده کل نظامی طالبان تعيين گرديده است. او جانشين برادر بزرگتر خود ملا دادالله شده است که روز شنبه گذشته در جريان نبردی با نيروهای آمريکا و افغان در جنوب افغانستان کشته شد.

شبکه تلويزيونی ای بی سی آمريکا ديروز دوشنبه متن مصاحبه ای با دادالله را پخش کرد و اعلام داشت که اين مصاحبه ۳۶ ساعت پيش از کشته شدن وی ضبط شده است. در زيرنويس ويديوی اين مصاحبه آمده است که دادالله گفته است شهروندان آمريکائی و بريتانيائی را برای دست زدن به حملات انتحاری در کشورهای خود آموزش داده است.

دادالله همچنين گفته است منظور از اين حملات اين است که مردم آمريکا و بريتانيا بدانند چه قدر برای افغان ها سخت و دشواراست که اشغال کشور خود را از سوی بيگانگان تحمل کنند. هر دو کشورآمريکا و بريتانيا به عنوان بخشی از يک نيروی چند مليتی تحت رهبری آمريکا و نيروهای حافظ صلح وابسته به ناتو، در افغانستان نيرو دارند.

شبکه خبری ای بی سی به نقل از مقامات نظامی آمريکا گزارش داد که نيروهای آمريکا دادالله را در حالی که شهر کويته در پاکستان را ترک گفته بود و با عبور از مرز وارد افغانستان می شد، مورد ردگيری قرار داده و دنبال می کردند.

در تحولی ديگر، وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد در جريان حملاتی هوائی در جنوب افغانستان، دست کم ۱۱ تن از جنگجويان طالبان کشته شدند.

عصمت الله علی زای رئيس پليس ولايت قندهار رقم کشته شدگان را به مراتب بيشتر می داند و می گويد در حملات هوائی شامگاه روز دوشنبه در منطقه ژاری، ۶۰ ستيزه جو کشته شدند. به گفته وی، سه تن از فرماندهان طالبان جزو کشته شدگان هستند. نيروهای بين المللی در افغانستان هنوز اين عمليات را تاييد نکرده اند.

XS
SM
MD
LG