لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۹

چنی برای پيگيری اقدامات پايان بخشيدن به خشونت درعراق به بغدادرفت


ديک چنی معاون رياست جمهوری آمريکا سفری از پيش اعلام نشده به بغداد داشته است تا با مقامات عراقی در باره اقدامات مربوط به پايان بخشيدن به خشونت در عراق صحبت کند.

آقای چنی امروز در آغاز ديداری از خاورميانه وارد بغداد شد و بلافاصله با ژنرال ديويد پترائوس فرمانده سربازان آمريکائی در عراق ملاقات کرد.

آقای چنی همچنين با نوری المالکی نخست وزير عراق ملاقات کرد که ميگويد در مذاکراتشان راههای عملی برای بهبود اوضاع امنيتی و حل و فصل مسائل داخلی مورد تبادل نظر قرار گرفت.

امروز انفجاری شديد منطقه موسوم به دژ سبز بغداد را ، که بشدت محافظت ميشود، همزمان با ديدار آقای چنی لرزاند، اما به گفته يک سخنگو، موجب بروز اخلالی در برنامه آقای چنی نشد.

درهمين حال ارتش آمريکا ميگويد به خانواده های پنج ايرانی که اوايل سال در عراق توقيف شدند اجازه ميدهد با آنان ملاقات کنند.

مقامات آمريکائی ميگويند اين پنج نفر با سپاه پاسداران انقلاب مرتبط بودند و به ستيزه گران در عراق کمک ميکردند. ايران تکذيب کرده است و ميگويد اين پنج نفر ديپلمات هستند

مقامات عراقی امروز از کشته شدن دست کم چهارده نفر و مجروح شدن بيش از هفتاد نفر در شهر شمالی اربيل در انفجار يک کاميون بمبی خبر دادند. بنا به گزارشهائی که از صحنه رسيده است اين انفجار به مقرّ تشکيلات امنيتی و وزارت کشور دولت منطقه ای کردها آسيب وارد کرده است.

اربيل در سيصد و پنجاه کيلومتری شمال بغداد، مرکز منطقه کردهای عراق است و برغم خشونت در بسياری از نقاط عراق ، نسبتا آرام بوده است.

در واقعه ای ديگر افراد مسلح چهار خبرنگار را در نزديکی شهر شمالی کرکوک کشتند. خبرنگاران بدون مرز ميگويد در سال گذشته شصت و پنج خبرنگار در عراق کشته شدند که عراق را به خطرناک ترين کشور در جهان برای خبرنگاران مبدل کرده است.

در همين حال ارتش آمريکا ميگويد دادگاه جنائی عراق برای يک ستيزه گر الجزايری که به شليک منجر به سقوط يک هلی کوپتر آمريکائی، و مشارکت در حملات منجر به کشته شدن هفت تفنگدار دريائی آمريکا در سال گذشته در حديثه اعتراف کرده بود مجازات مرگ در نظر گرفته است. ارتش آمريکا ميگويد دادگاه جنائی عراق همچنين برای سی و سه نفر ديگر که در جرائمی مختلف، از جمله نقض قوانين عراقی ضد تروريستی مجرم شناخته شده بودند مجازات حبس وضع کرده است.

ارتش آمريکا همچنين از کشته شدن يک سرباز و مجروح شدن چهار سرباز آمريکائی در تيراندازيهای روز سه شنبه در استان ناآرام دياله خبر داده است. يک سخنگوی ارتش آمريکا امروز تکذيب کرد که هلی کوپترهای توپدار آمريکائی ديروز مدرسه ای را در دياله هدف گرفته اند، اما تائيد کرد که در شليک به شورشيان دو کودک کشته شده اند.

ارتش آمريکا ميگويد نيروهای ائتلاف ديروز هجده مظنون تروريست را در جريان عمليات تعقيب و تفتيش در نقاط مختلف عراق دستگير کرده اند.

XS
SM
MD
LG