لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۴

رايس از آلبانی خواست به اصلاحات اقتصادی و سياسی سرعت بخشد


کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا از آلبانی خواست برای رعايت معيارهای مربوط به عضويت در ناتو، در برنامه اصلاحات اقتصادی و سياسی خود تسريع به عمل آورد. خانم رايس در گفتگوهای امروز خود با لولزيم باشا Lulzim Basha وزير امور خارجه جديد آلبانی در واشنگتن اظهار داشت دولت تيرانا برای انجام خواست های مربوط به طرح عضويت در ناتو بايد هر اقدام لازم را معمول دارد.

وزير امور خارجه آلبانی که برای نخستين بار رسمأ از واشنگتن ديدار می کند، گفت دولت متبوع وی قصد دارد از تمامی مبانی و اصول مربوط به طرح عضويت در ناتو پيروی کند.

وزير امور خارجه آلبانی ديروز دوشنبه طی سخنانی در مرکز مطالعات استراتژيک و بين المللی در واشنگتن، اين نظريه را که کشور او آرمان ايجاد يک "آلبانی بزرگ" را در سر دارد، مردود دانست. وی به وزير امور خارجه آمريکا اظهار داشت دولت متبوع وی از همسايه خود کوسوو خواسته است در حالی که اقليت آلبانيائی کوسوو به انتظار تصميم شورای امنيت سازمان ملل متحد درباره وضعيت آينده اين اقليت است، بايد بردباری و خويشتنداری نشان دهد.

به دنبال بمباران های ناتو برای متوقف ساختن حملات مرگبار دولت بلگراد به جدائی خواهان آلبانيائی در استان انشعابی کوسوو در صربستان، کوسوو از سال ۱۹۹۹ تاکنون تحت اداره سازمان ملل متحد قرار داشته است. انتظار می رود که شورای امنيت سازمان ملل متحد ظرف هفته های آينده درباره وضعيت آلبانیائی های مقيم کوسوو تصميم بگيرد.

صرب ها دولت تيرانا را به حمايت از جدائی خواهان آلبانيائی در کوسوو متهم کرده اند و می گويند تيرانا قصد ايجاد يک آلبانی بزرگ را با مشارکت آلبانيائی های کوسوو دارد.

وزير امور خارجه آلبانی می گويد هدف کشور وی، پيوستن به اتحاديه اروپا و ناتو است.

پرزيدنت بوش قصد دارد در اوايل ماه ژوئن از آلبانی و چند کشور ديگر منطقه که سودای عضويت در ناتو را در سر دارند، ديدار کند.

XS
SM
MD
LG