لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۴

حمله به دو خط لوله نفت در دلتای نيجر باعث افزايش قيمت جهانی نفت شد


در نیجریه، یک گروه افراطی به دست کم دو خط لوله نفت در منطقه ناآرام دلتای نیجریه حمله کرد و افزایش قیمت های جهانی نفت را موجب شد. "جنبش رهائی دلتای نیجر" امروز در اطلاعیه ای که برای رسانه های خبری فرستاد، مسئولیت حمله را برعهده گرفت و گفت حملات به طور نامحدود ادامه خواهد یافت.

همين گروه مسئوليت سلسله حملاتی را در اوايل سال ۲۰۰۶ که در جريان آن توليد تقريبا يک چهارم نفت روزانه نيجريه متوقف گرديد، برعهده گرفت. گروه عکس های شش کارگر نفتی خارجی را که هفته گذشته ربوده شدند، نيز منتشرساخته است.

شرکت نفت ایتالیائی ENI-AGIP تایید کرد که در دو لوله خرابکاری صورت گرفته و تولید از دو میدان نفتی دیگر به عنوان یک اقدام احتیاطی متوقف شده است. سخنگوی ايالت بايلسا نيز وقوع اين حمله را تاييد کرد و آن را عملی جنايتکارانه دانست. شورشیان می خواهند دولت نیجریه بخش بیشتری از ثروت نفتی دلتای نیجر را در اختیار جوامع محلی فقیر قرار دهد.

نیجریه بزرگترین صادر کننده نفت در آفریقا تلقی می شود، و حمله به خطوط لوله نفت و مختل شدن صدور نفت، موجب شد قیمت های جهانی نفت بالا برود.

گزارش خبرگزاری مالی بلومبرگ حاکی است که در بازار نیویورک، قمیت هر بشکه نفت بالغ بر ۴۳ سنت افزایش یافت، و در لندن، بهای هر بشکه نفت خام Brent در لندن، بالغ بر ۸۶ سنت بالا رفت.

XS
SM
MD
LG