لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۶

تظاهرکنندگان در دلتای نيجريه موقتأ تاسيسات نفتی را بحال تعطيل درآوردند


مقامات امنيتی نيجريه می گويند تظاهرکنندگانی که به قمه و ساطور مجهز بودند، امروز دوشنبه يکی از تاسيسات عمده نفتی منطقه دلتای نيجر را موقتا به حال تعطيل در آوردند.

شرکت نفتی آمريکائی عظيم شوران Chevron در منطقه می گويد پيش بينی می کند که تاسيسات نفتی خود را در ابايت Ebite در غرب دلتای نيجر به زودی بازگشائی کند. تاسيسات شرکت نفت شوران در اين منطقه روزانه ۴۲ هزار بشکه نفت توليد می کند.

برخی از ساکنان خشمگين محل نيز در تظاهرات امروز شرکت داشتند. سخنگوی شوران می گويد سالخوردگان جامعه در محل از طرف شوران در اين جريان مداخله کرده اند. گزارش های رسيده حکايت از آن دارد که علت تظاهرات، تاخير در پرداخت غرامت مربوط به نفت ريختگی و آلودگی منطقه بوده است.

ميان ساکنان فقير منطقه دلتای نيجر و شرکت های نفتی خارجی که در اين منطقه فعاليت دارند، اغلب برخورد و اصطکاک روی می دهد. بسياری از گروه های محلی خواستار دريافت سهم بيشتری از بابت درآمدهای نفتی منطقه و همچنين دريافت غرامت بابت آلودگی ذخائر آب وزمين براثرنشت نفت هستند.

شرکت های نفتی اغلب باندهای محلی را مسئول ريختگی و نشت نفت می دانند و می گويند دزدان به طورغير قانونی به لوله های نفت دستبرد می زنند و نفت آن را بيرون می کشند.

XS
SM
MD
LG