لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۲

توافق ايران با قطعنامه پيشنهادی در کنفرانس اتمی وين


در کنفرانس اتمی وين که با شرکت ۱۳۰ کشور جهان برگزار گرديده است، ايران بند مصالحه جويانه ای را در مورد يکی از مواد دستور کار کنفرانس پذيرفت و مانع از شکست گفتگوها شد.

تهران پيشتر با يکی از بندهای دستور کار کنفرانس وين که "لزوم تبعيت کامل از معاهده منع گسترش سلاح های اتمی را مورد تاکيد قرار می داد" ، به مخالفت برخاسته بود. مخالفت ايران با اين بند و بن بستی که مانع از تصويب آن به اتفاق آرا شده بود، در همان ابتدای آغاز کنفرانس در سی ام ماه آوريل به وجود آمده بود.

اما ايران در جلسه امروز کنفرانس وين با توضيح و زيرنويس آفريقای جنوبی در قبال بند مورد اختلاف موافقت کرد. در زيرنويس آفريقای جنوبی آمده است منظور از تبعيت در اين بند، تبعيت از تمامی شرايط وارده در معاهده است. اين به معنای آن است که آمريکا و ساير کشورهای اتمی برای خلع سلاح بايد تحت فشار قرار گيرند.

آمريکا نيز در جلسه کنفرانس شرکت داشت و بند اصلاح شده متعاقبا به اتفاق آرا مورد تصويب کنفرانس قرار گرفت و تصويب آن با استقبال و کف زدن نمايندگان شرکت کننده روبرو گرديد.

آمريکا و متحدان آن ايران را متهم ساخته اند که کوشش می کند دست به توليد سلاح های اتمی بزند. اما تهران می گويد برنامه اتمی ايران فقط برای مقاصد مسالمت جويانه است.

شورای امنيت سازمان ملل متحد چندی پيش ايران را به علت امتناع از توقف برنامه غنی سازی اورانيوم مشمول تحريم های اقتصادی قرار داد. غنی سازی اورانيوم فرآيندی است که کاربرد دوگانه دارد و در عين آن که برای توليد انرژی به کار می رود، برای توليد سلاح های اتمی نيز قابل استفاده است.

XS
SM
MD
LG