لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۷

منوچهر متکی: ايران قصد توقف فعاليتهای اتمی را ندارد


خاويه سولانا مسئول سياست های خارجی اتحاديه اروپا می گويد گفتگوهای اخير وی با علی لاريجانی مذاکره کننده ارشد ايرانی، "گفتگوهای بسيار دشواری" بوده است.

آقای سولانا در سخنان امروز خود، در يک کميته پارلمان اروپا در بروکسل اظهارداشت با اين حال قصد دارد ظرف هفته های جاری بار ديگر با آقای لاريجانی ديدار کند و ببيند آيا ايران آمادگی آن را دارد که مذاکراتی رسمی را آغاز کند يا نه.

آقای سولانا و آقای لاريجانی آخرين بار در ماه آوريل گذشته با يکديگر ديدار کردند. آقای سولانا می گويد در حالی که گفتگوهای ميان طرفين ادامه داشته است، ايران تاکنون از انجام درخواست های مربوط به متوقف ساختن برنامه غنی سازی امتناع ورزيده است.

در همين حال، منوچهر متکی وزير امور خارجه ايران امروز دوشنبه در سوئد به خبرنگاران اظهار داشت کشور وی قصد ندارد فعاليت های اتمی خود را متوقف سازد.

آمريکا و متحدان آن ايران را متهم ساخته اند که کوشش می کند دست به توليد سلاح های اتمی بزند، اما تهران می گويد برنامه اتمی ايران فقط برای مقاصد مسالمت آميز است.

شورای امنيت سازمان ملل متحد چندی پيش ايران را به خاطر امتناع از توقف غنی سازی اورانيوم مشمول برخی تحريم های اقتصادی قرار داد.

غنی سازی اورانيوم فرايندی است که کاربرد دوگانه دارد و در عين آن که برای توليد سوخت جهت ايجاد انرژی به کار می رود، برای توليد سلاح های اتمی نيز قابل استفاده است.

XS
SM
MD
LG