لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۳

روز جهانی آزادی مطبوعات با ابراز نگرانی برای ايمنی خبرگاران برگزار شد


Freedom of the Press 2007" hspace=2 src="/persian/images/freedom_house_2007_press_freedom_report_210_eng_02May07.jpg" width=139 align=left vspace=2 border=0>آژانس فرهنگی سازمان ملل متحد موسوم به يونسکو و روزنامه نگاران روز جهانی آزادی مطبوعات را امروز با ابراز نگرانی برای ايمنی خبرنگاران برگزار کردند.

يونسکو که اين روز را در مدلين کلمبيا برگزار کرد ميگويد روزنامه نگاران در سراسر جهان با خطرات فزاينده آدم ربائی و ترور، بخصوص در مناطق درگير در جنگ و منازعه روبرو هستند.

گروههای مدافع آزادی مطبوعات در سراسر جهان خواستار توجه به سرنوشت خبرنگاران ربوده شده، از جمله آلن جانستون خبر نگار بی بی سی شده اند که چند هفته پيش در غزه ربوده شد. دولت فلسطينی گفته است آقای جانستون زنده است اما ربايندگان برای آزاد کردن او خواست هائی دارند.

يونسکو امسال جايزه آزادی مطبوعات را به آنا پوليتکوسکايا، خبرنگاری که در اکتبر گذشته در مسکو به قتل رسيد اختصاص داده است. خبرنگاران بدون مرز ميگويد خانم پوليتکوسکايا يکی از صد و ده خبرنگاری بود که در سال گذشته کشته شد.

سال گذشته، پس از سال ۱۹۹۴، مرگبار ترين سال برای خبرنگاران بود. سازمان ملل متحد ميگويد بيشتر خبرنگارانی که سال گذشته کشته شدند خبرنگاران محلی در عراق و مناطق درگير در منازعاتی بودند که عامدا هدف گرفته شده اند.

يونسکو جنگ عراق را مرگبار ترين جنگ برای خبرنگاران پس از جنگ جهانی دوم ميداند. گروههای مدافع مطبوعات در سراسر جهان همچنين در باره رو به زوال گذاشتن آزادی مطبوعات در جهان در سال گذشته ابراز نگرانی کرده اند.

Freedom House که مقرّ آن در واشنگتن است از آسيا، آمريکای لاتين و کشورهائی که شوری سابق را تشکيل ميداند بخصوص به عنوان مناطق موجب نگرانی نام برده است.

کميته حراست از روزنامه نگاران، از اريتره، گامبيا و جمهوری دموکراتيک کنگو در آفريقا جزو کشورهائی نام برده است که آزادی مطبوعات در آنها بيشترين سير نزولی را داشته است.

XS
SM
MD
LG