لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۵

استعفای وزير مشاور کابينه اسرائيل


ايتان کيبل Eitan Cabel وزير مشاور کابينه اسرائيل که به دنبال انتشار گزارش انتقادی و شديد اللحن يک کميسيون تحقيقاتی در مورد نحوه عمل دولت اسرائيل در جنگ سال گذشته با حزب الله از مقام خود استعفا داد، از اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل خواسته است که او نيز استعفا دهد.

آقای کيبل می گويد مردم اسرائيل اعتماد خود را نسبت به آقای اولمرت از دست داده اند. آقای کيبل امروز سه شنبه از مقام خود استعفا داد. او نخستين وزير کابينه اسرائيل است که به دنبال گزارش ديروز يک کميسيون رسمی تحقيقاتی درباره جنگ اسرائيل با حزب الله از مقام خود استعفا می دهد.

رسانه های اسرائيل نيز از آقای اولمرت خواسته اند که از مقام نخست وزيری استعفا دهد. در تيتر يکی از روزنامه های اسرائيل آمده است: " او در حال خارج شدن است." در يکی ديگر از تيترها آمده است: " طناب دار به گردن او سفت می شود." و در تيتر ديگری اين عبارت ديده می شود: "هفت تيری که به سوی سر او نشانه رفته است."

آقای اولمرت شامگاه ديروز دوشنبه طی سخنانی اظهار داشت قصد استعفا ندارد، اما برای تصحيح اشتباهاتی که در جريان جنگ روی داد کوشش خواهد کرد.

گزارش کميسيون تحقيقاتی از نخست وزير اسرائيل و هيچ يک ديگر از اعضای کابينه وی نخواسته است که از مقام خود استعفا دهند. اين گزارش آقای اولمرت، امير پرتز وزير دفاع و دن هالوتز رئيس وقت ستاد ارتش اسرائيل را به ارتکاب قصور و کوتاهی در قضاوت و تشخيص لازم در جريان ۳۴ روز جنگ با حزب الله در لبنان متهم ساخته است. بسياری از اسرائيلی ها جنگ با حزب الله را شکستی برای اسرائيل تلقی کرده اند، چرا که اسرائيل موفق نشد که اين گروه ستيزه جوی اسلامگرا را به زانو درآورد و يا آزادی دو سرباز ربوده شده اسرائيلی از سوی حزب الله را در دوران پيش از جنگ تامين کند.

XS
SM
MD
LG