لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۲

کميسيون اسرائيلی تحقيقات جنگ لبنان اولمرت را مورد انتقاد قرار داد


تحقيقات رسمی اسرائيل درباره جنگ سال گذشته ميان اسرائيل و حزب الله لبنان، اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل و ساير مقامات اين کشور را به شدت مورد انتقاد قرار داده است. در گزارش مربوط به اين تحقيقات که امروز دوشنبه منتشر گرديد، آمده است که آقای اولمرت بدون داشتن يک طرح درست و صحيح، با حزب الله وارد جنگ شد.

الياهو وينوگراد Eliyahu Winograd رئيس کميسيون تحقيقات به خبرنگاران اظهار داشت آقای اولمرت در مورد اين جنگ و حمله ماه ژوئيه حزب الله به اسرائيل، هيچ مشورتی با کارشناسانی در خارج از نيروهای مسلح اسرائيل به عمل نياورد. رئيس کميسيون همچنين به فقدان تجربيات و زمينه های نظامی آقای اولمرت اشاره کرد.

رئيس کميسيون اهود اولمرت نخست وزير، امير پرتز وزير دفاع و دن هالوتز رئيس ستاد وقت اسرائيل را به ارتکاب يک قصور و کوتاهی جدی در قضاوت و تشخيص لازم در جريان ۳۴ روز جنگ با حزب الله متهم ساخته است.

نخست وزير اسرائيل که نسخه ای از اين گزارش را دريافت داشته است، قول داد عيوب و نواقصی را که در جريان نحوه اداره و رهبری جنگ از سوی اسرائيل آشکار گرديد، برطرف سازد. اين گزارش استعفای آقای اولمرت را خواستار نشده است و نخست وزير اسرائيل خود نيز اعلام کرده است که قصد کناره گيری را ندارد.

آقای اولمرت در نظر دارد امروز با اعضای حزب خود ديدار کند و مفاد اين گزارش را با آنان مورد بحث و بررسی قرار دهد.

در واشنگتن، تونی اسنو سخنگوی کاخ سفيد حاضر به اظهار نظر درباره گزارش تحقيقاتی اسرائيل نشد. آقای اسنو تاکيد به عمل آورد که آقای اولمرت در کوشش های ديپلماتيک مربوط به راه حل برقراری دو کشور برای مناقشات اسرائيل و فلسطينيان نقش عمده ای ايفا می کند.

بسياری از اسرائيلی ها جنگ با حزب الله را شکستی برای اسرائيل تلقی می کنند چرا که اسرائيل موفق نشد اين گروه ستيزه جوی اسلامی را به زانو درآورد و يا آن که آزادی دو سرباز اسرائيلی ربوده شده از سوی حزب الله را تامين کند.

XS
SM
MD
LG