لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۴

ايران در کنفرانس بين المللی امنيت عراق شرکت ميکند


ايران تائيد کرده است که در يک کنفرانس عمده بين المللی در باره عراق که اين هفته در مصر برگزار ميشود شرکت خواهد کرد.

سخنگوی وزارت امورخارجه ايران ميگويد منوچهر متکی وزير امورخارجه در اين کنفرانس دو روزه که روز پنجشنبه در تفرجگاه شرم الشيخ گشايش می يابد شرکت خواهد کرد.

پيشتر مقامات عراقی گفته بودند محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران امروز، يکشنبه، آمادگی دولت خود را برای شرکت در اين کنفرانس المللی ابراز کرده است .

اعلاميه ای که توسط دفتر نوری المالکی نخست وزير عراق منتشر شد ميگويد آقای احمدی نژاد تلفنی با رهبر عراق تماس گرفت و به وی گفت که تهران در کنفرانس شرکت ميکند.

خبر شرکت ايران در کنفرانس شرم الشيخ با گزارشهای حاکی از ورود علی لاريجانی مقام ارشد در تشکيلات امنيت ملی ايران به بغداد برای تبادل نظر در در باره اين کنفرانس مصادف شد.

امنيت عراق يکی از موضوع های اصلی در دستور کار کنفرانس است.

کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا نيز در کنفرانس که با حضور نمايندگان کشورهای همسايه عراق و سازمان ملل متحد برگزار ميشود، شرکت ميکند.

خانم رايس ميگويد وی ملاقات با آقای متکی را در حاشيه کنفرانس چند مليتی شرم الشيخ منتفی نميداند. خانم رايس در عين حال در مصاحبه ای با شبکه تلويزيونی ای بی سی گفت اين کنفرانس ، کنفرانسی راجع به ايران و آمريکا نيست بلکه برای آن است که معلوم شود همسايگان عراق و ديگر طرفهای ذينفع چگونه می توانند به ايجاد ثبات و امنيت در عراق کمک کنند.

واشنگتن تهران را به کمک رسانی به گروههای افراطی در عراق متهم کرده است و تهران اين اتهام را رد ميکند.

فرمانده ارشد نظامی آمريکا در عراق هفته گذشته نيروی قدس ايران را به کمک رسانی به يک شبکه زير زمينی افراطی در عراق متهم کرد.

ژنرال ديويد پترائوس روز پنجشنبه در وزارت دفاع آمريکا به خبرنگاران گفت شبکه غزالی از نيروی قدس پول، آموزش ، مهمات، تکنولوژی، راهنمائی و دستورالعمل دريافت کرده است. وی گفت آمريکا مدرکی ندارد که از دخالت سطوح بالاتر ايرانيان حکايت داشته باشد.

XS
SM
MD
LG