لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۸

پيش نويس گزارش کميته بين المللی تغييرات اقليمی


دانشمندانی که به همت سازمان ملل متحد پیرامون تغییرات هوای زمین پژوهش کرده اند هفته آینده نتیجه مطالعات خود را طی گزارشی منتشر خواهند کرد. در پیش نویس گزارش "کمیته بین المللی تغییرات اقلیمی"، یا IPCC ، آمده است که اگر جهان از مصرف سوخت پُرکربن، مثل زغال سنگ، دوری کند، و برای تولید انرژی از وسایل کم مصرف استفاده کند و از تخریب جنگلها بکاهد، در اینصورت گازهای سمی که به هوا متصاعد میشود به میزان زیادی کاهش خواهند یافت.

مارتین هیلر عضو برنامه جهانی برای تغییرات اقلیمی، که در کنفرانس هفته آینده بانکوک شرکت خواهد کرد میگوید: "این گزارش پیامی بسیار قوی برای دولتها است دائر بر اینکه مسأله تغییرات اقلیمی واقعاً قابل حل است، و اجرای راه حلها هم هزینه زیادی در بر ندارد، اما اگر ما حالا کاری نکنیم در آینده بهای سنگینی باید پرداخت کنیم."

سازمان آی-پی-سی-سی در دو گزارش قبلی خود تصویری هولناک از آینده محیط زیست ارائه داده است. در این گزارشها گفته شده است که تصاعد گازهای سمی به جو زمین، با سرعت کنونی، میتواند حرارت زمین را تا سال ۲۱۰۰ تا شش درجه سانتیگراد بالا بَرَد. گزارش این سازمان میگوید افزایش حتی دو درجه سانتیگراد میتواند تا سال ۲۰۵۰ نزدیک به دو میلیارد نفر را در معرض کم آبی قرار دهد، و بیست تا سی در صد از گونه های حیوانی و گیاهی جهان را در معرض نابودی قرار دهد.

گزارش سوم این سازمان به روشنی میگوید جهان باید با سرعت، یک دسته از گزینه های فنآوری موجود و در حال ایجاد را انتخاب کند و آنها را بکار بگیرد تا از افزایش گرمای هوا تا حد بیش از دو درجه جلوگیری کند.

شایلندرا یاشوانت Shailendra Yashwant عضو سازمان مبارزین اقلیمی و انرژی هشدار میدهد: "ما ۱۰ تا ۱۵ سال دیگر وقت داریم تا به اوج انتشار گازهای سمی برسیم. افزایش گرما بیش از دو درجه سانتیگراد تحمل ناپذیر است، فاجعه آمیز است، هرچه میخواهید اسمش را بگذارید، آخر دنیا است."

گزارش میگوید اگر دولتها از راه برقراری مالیات بیشتر یا برقراری سیستم "سهمیه و مبادله" ، که اینک در اروپا اجرا میشود، تکنولوژیهای کم کربن را رواج دهند در اینصورت میتوانند هزینه های اقتصادی را کاهش دهند. بر اساس سیستم سهمیه بندی اروپا، به هریک از رشته های صنعتی سهمیه ای از نظر تولید گازهای سمی تخصیص داده شده است، که بعداً صنایع پر مصرفی که گاز بیشتری تولید میکنند میتوانند با صنایع کم مصرف مبادله کنند.

مارتین هیلر میگوید: بنظر من اتحادیه اروپا از نظر استفاده از فرصتها بسیار پیشرفته ترند. آنها با وضع قوانین جدید نشان داده اند که مسأله را خوب درک کرده اند." البته تهیه کنندگان گزارش، که در چهارم ماه مه منتشر خواهد شد، اعتراف میکنند که اجرای پیشنهادهای مذکور در گزارش مستلزم تغییرات عمده در سیاستهای کشورهای بزرگ است. این گزارش اضافه میکند که در حال حاضر بودجه ای که دولتها برای برنامه های پژوهشی در زمینه انرژی تخصیص داده اند نصف بودجه ای است که در سال 1980 تخصیص داده شده بود.

XS
SM
MD
LG