لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۴

هفت غير نظامی در انفجار اتومبيل بمبگذاری شده در موگاديشو کشته شدند


به دنبال منفجر شدن يک اتومبيل حامل بمب در برابر هتل محل اقامت مقامات دولتی و نظامی سومالی در موگاديشو پايتخت اين کشور، هفت غير نظامی جان خود را از دست دادند. اين حمله که امروز سه شنبه در برابر هتل امبسادور روی داد، هنگامی اتفاق می افتد که هفت روز پياپی است که نبرد شديدی ميان شورشيان سومالی و نيروهای اتيوپی که از دولت موقت سومالی حمايت می کنند، جريان دارد.

پيش از اين حادثه، يک حمله کننده انتحاری اتومبيل حامل بمب خود را در يک پايگاه نظامی اتيوپی واقع در حومه موگاديشو منفجر کرده بود. هنوز روشن نشده است که آيا در اين حمله آسيبی به کسی وارد آمده است يا نه.

يک گروه مدافع حقوق بشردر سومالی که ميزان تلفات وارده را پيگيری می کند، می گويد در زد وخوردهای هفته گذشته درپايتخت سومالی بيش از ۲۵۰ نفر جان خود را از دست دادند. دولت موقت سومالی می گويد تا زمانی که موگاديشو از وجود شورشيان پاکسازی نشده است، اعلام آتش بس نخواهد کرد. دولت موقت سومالی، شورشيان را متحد القاعده می داند.

از نخستين روزهای ماه فوريه تاکنون ، چندين صد هزار از ساکنان موگاديشو برای رهائی از جنگ از موگاديشو گريخته اند. سازمان ملل متحد نسبت به بروز يک فاجعه انسانی هشدار داده است. بان کی- مون دبير کل سازمان ملل متحد روز دوشنبه از طرف های درگير خواست فورا کليه مخاصمات را متوقف سازند و بگذارند که کمک های انسان دوستانه به منطقه حمل شود.

جندای فريزر Jendayi Frazer مدير کل وزارت امور خارجه آمريکا در امور کشورهای آفريقائی نيز روز دوشنبه اريتره را متهم ساخت که شورشيان سومالی، به ويژه شبه نظاميان اسلامی موسوم به " الشباب " را آموزش می دهد و برای آن ها پول و اسلحه فراهم می آورد.

نيروهای اتيوپی در اواخر سال ميلادی گذشته به دولت موقت سومالی کمک کردند تا نهضت اسلامی رقيب را در موگاديشو از قدرت برکنار سازد.

XS
SM
MD
LG