لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۰

گروه مدافع حقوق بشر: در زدو خوردهای امروز در موگاديشو ۳۷ تن جان باختند


در حالی که نيروهای اتيوپی و نيروهای دولتی سومالی حملات خود را عليه شورشيان اسلامی تشديد بخشيده اند، يک گروه مدافع حقوق بشر در سومالی اعلام کرد در زد وخوردهای امروز دوشنبه در موگاديشو پايتخت سومالی دست کم ۳۷ نفر کشته شدند.

به گفته اين گروه، در زد وخوردهای امروز حداقل ۱۸ غير نظامی و ۱۹ شورشی جان خود را از دست دادند. اين گروه تعداد تلفات شش روزه ناشی از خشونت های جاری در موگاديشو را بيش از ۲۵۰ نفر اعلام کرده است.

شورشيان و نيروهای هوادار دولت امروز دوشنبه در بخش های متعددی از شهر موگاديشو به مبادله سنگين آتش خمپاره، تانک و سلاح های مسلسل پرداختند.

بستگان مجروح شدگان در مصاحبه ای با صدای آمريکا گفتند به علت ناامن بودن بسياری از محلات موگاديشو، بستگان آن ها نمی توانند خود را به بيمارستان ها برسانند.

دولت موقت سومالی اعلام کرده است تا زمانی که موگاديشو از وجود شورشيان پاکسازی نشده است، آتش بس اعلام نخواهد شد. دولت موقت سومالی، شورشيان را متحد سازمان تروريستی القاعده می داند. محمد محمود گاما ظهر Mohamed Mahmud Gama Dhere وزير کشور سومالی در مصاحبه ای با صدای آمريکا اظهار داشت به زودی تهاجم جديدی به رهبری اتيوپی برای درهم شکستن شورشيان به مورد اجرا گذارده خواهد شد.

سالاد علی جله Salad Ali Jelle قائم مقام وزير دفاع سومالی پيشتر از ساکنان موگاديشو خواسته بود که از قرارگاه های شورشيان فاصله بگيرند.

کميساريای عالی پناهندگان وابسته به سازمان ملل متحد روز جمعه اعلام کرد از نخستين روزهای فوريه تاکنون بيش از ۳۲۰ هزار نفر پايتخت سومالی را ترک گفته اند و هزاران نفر ظرف سه روز گذشته گريخته اند.

دولت موقت سومالی در اواخر سال ميلادی گذشته با کمک نيروهای اتيوپی نهضت رقيب اسلامی سومالی را از قدرت در موگاديشو برکنار ساخت، اما شورشيان اندکی بعد حمله به هدف های دولتی و نيروهای اتيوپی را آغاز کردند.

در جريان دور ديگری از زد وخوردها که در اواخر ماه مارس گذشته در موگاديشو روی داد، تخمين زده شد که يک هزار نفر کشته شدند.

XS
SM
MD
LG