لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۸

بوريس يلتسين رئيس جمهوری پيشين روسيه درگذشت


بوريس يلتسين رئيس جمهوری پيشين روسيه درسن ۷۶ سالگی درگذشت. مقامات کرملين درگذشت آقای يلتسين را تاييد کردند و رسانه های خبری روسيه مرگ او را ناشی از نارسائی قلبی ذکر کردند.

آقای يلتسين نخستين رئيس جمهوری روسيه بود که در سال ۱۹۹۹ در جريان يک انتخابات عمومی در کشور خود برنده شد. او در ماه اوت همان سال در برابر کوششی برای يک کودتای افراطی کمونيستی عليه ميخائيل گورباچف رئيس اتحاد جماهير شوروی سوسياليستی مقاومت به خرج داد و متعاقبا سياست هائی را در پيش گرفت که نهايتا به فروپاشی اتحاد جماهير شوروی منجر گرديد.

هنگامی که در سال ۱۹۹۳ آقای يلتسين تانک های خود را عليه پارلمان روسيه که دست به سرکشی و نافرمانی زده بود وارد عمل کرد، محبوبيت او به عنوان يک رهبر دمکراتيک تحت آزمايش قرار گرفت. و تصميم او در مورد تهاجم به جمهوری انشعابی چچن در سال ۱۹۹۴ آغاز منازعه ای بود که در جهت ويرانی و تخريب اين جمهوری واقع در جنوب روسيه تا به امروز ادامه يافته است.

آقای يلتسين در سال ۱۹۹۶ بار ديگر به مقام خود انتخاب شد، اما دچار نارسائی های عمده قلبی شد و مورد چند عمل جراحی قلب قرار گرفت. سلامت جسمانی او به تدريج رو به وخامت گذاشت و سرانجام در ۳۱ ماه دسامبر سال ۱۹۹۹ استعفا داد و ولاديمير پوتين رئيس جمهوری کنونی روسيه زمام امور را در دست گرفت.

يک مقام بلند پايه کاخ سفيد بوريس يلتسين رئيس جمهوری پيشين روسيه را به عنوان شخصيتی تاريخی در دورانی از يک چالش بزرگ در روسيه ستود. گوردون جاندرو سخنگوی شورای امنيت ملی آمريکا مراتب همدردی آمريکا را با بانو يلتسين و همچنين مردم روسيه ابراز داشت.

ميخائيل گورباچف رئيس جمهوری پيشين روسيه در ابراز همدردی خود در اين مورد، به نقش آقای يلتسين در تحولات عمده روسيه در جهت منافع اين کشور و همچنين، به گفته خود، به اشتباهات جدی او اشاره کرد.

تونی بلر نخست وزير بريتانيا از جمله رهبران و شخصيت های خارجی است که بوريس يلتسين رهبر فقيد روسيه را ستودند. آقای بلر رهبر فقيد روسيه را "مردی فوق العاده که نقشی حياتی را در دورانی حساس از تاريخ روسيه ايفا کرد" ناميد.

ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه مراتب همدردی روسيه را به نينا Naina بيوه آقای يلتسين اعلام داشت.

ياپ دوهوپ شفر دبير کل پيمان ناتو اظهار داشت آقای يلتسين به خاطر "شجاعت خود در طرح و تدوين روندی جديد و دمکراتيک برای کشور خويش" و کمک به غلبه بر ميراث جنگ سرد، در خاطره ها باقی خواهد ماند.

سرگئی استپاشين نخست وزير پيشين روسيه، آقای يلتسين را به خاطر رهبری روسيه به سوی دمکراسی و اقتصاد بازار آزاد ستود.

خوزه مانوئل باروسو رئيس کميسيون اروپا به نقش رهبر فقيد روسيه در دوران پس از اتحاد جماهير شوروی در نزديک ساختن شرق و غرب به يکديگر اشاره کرد.

پرزيدنت بوش نيز مانند عده زيادی از رهبران و شخصيت های جهان بوريس يلتسين رهبر فقيد روسيه را ستود. پرزيدنت بوش رهبر فقيد روسيه را "شخصيتی تاريخی" توصيف کرد که در جريان فروپاشی اتحاد جماهير شوری سابق نقشی اساسی ايفا کرد. رئيس جمهوری آمريکا همچنين رهبر فقيد روسيه را به خاطر کمک به برقراری نهادهائی برای آزادی دوران پس از اتحاد جماهير شوروی در کشور خود ستود.

XS
SM
MD
LG