لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۲

درخواست دبيرکل سازمان ملل از همسايگان عراق برای پناه دادن به آوارگان عراقی


بان کی- مون دبير کل سازمان ملل متحد از همسايگان عراق خواست مرزهای خود را به روی عراقی هائی که از برابر خشونت های فرقه ای و حملات شورشيان در کشور خود می گريزند، باز بگذارند.

آقای بان امروز سه شنبه اين درخواست را طی يک سخنرانی ويديوئی برای اجلاس بين المللی ژنو ارسال داشت. اين اجلاس برای رسيدگی به وضعيت اسفبار ميليون ها تن از شهروندان عراق که از خانه های خود گريخته اند، برگزار شده است.

دبير کل سازمان ملل متحد از سايرکشورها نيز خواست برای آوارگان عراقی پناهگاه فراهم آورند. کنفرانس دو روزه ژنو که مقامات دولتی و ماموران امدادی ۶۰ کشور جهان در آن شرکت کرده اند، راه های تقويت حمايت بين المللی را از آوارگان عراقی مورد بررسی قرار خواهد داد.

کميساريای عالی پناهندگان وابسته به سازمان ملل متحد تخمين زده است که بيش از يک ميليون عراقی به سوريه گريخته اند و ۷۵۰ هزار نفر به اردن پناهنده شده اند. نزديک به دو ميليون نفر در داخل خاک عراق آواره و بی خانمان شده اند.

در تحولی ديگر در همين ارتباط ، فدراسيون بين المللی جوامع صليب سرخ و هلال احمر اعلام کرد برنامه ای را به مورد اجرا گذارده است که برای کمک به حدود ۱۰۰ هزار خانواده عراقی در اردن و سوريه ۱۵ ميليون دلار در اختيار اين جامعه قرار گيرد.

XS
SM
MD
LG