لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۵

آمريکا: ماکائو آماده است سرمايه های مسدود شده کره شمالی را آزاد سازد


مذاکره کننده اتمی ارشد آمريکا می گويد آزاد ساختن سرمايه های مسدود شده کره شمالی در منطقه ماکائو، راه را هموار خواهد ساخت که پيونگ يانگ برچيدن برنامه اتمی خود را آغاز کند. وزارت خزانه داری آمريکا امروز، سه شنبه، اعلام کرد قرار است ماکائو ۲۵ ميليون دلار سرمايه های مسدود شده کره شمالی در يکی از بانک های اين منطقه را آزاد سازد.

اندکی پس از اعلام اين خبر، کريستوفر هيل مديرکل وزارت امورخارجه آمريکا و رئيس هيات نمايندگی آمريکا در گفتگوهای مربوط به سلاح های اتمی کره شمالی، تحول پيش آمده را "گامی بزرگ" توصيف کرد. آقای هيل اين نظر را در سئول ابراز داشت که در حال گفتگو با مقامات کره جنوبی درباره اختلاف اتمی است.

آقای هيل اين گزارش ها را که کره شمالی به محض آن که اختلافات مالی اين کشور حل شود به بازرسان تسليحاتی سازمان ملل متحد اجازه خواهد داد که وارد کشور شوند، "مثبت" دانست. آقای هيل اين نظر را پس از آن ابراز داشت که هيات آمريکائی بازديد کننده از کره شمالی اعلام داشت؛ کيم کی کوان Kim Kye Kwan مذاکره کننده ارشد کره شمالی به اعضای هيات آمريکائی اطمينان داده است که پيونگ يانگ پس از آزادی سرمايه های خود، بازرسان تسليحاتی را خواهد پذيرفت.

در همين حال کابينه ژاپن تصويب کرد که تحريم های اقتصادی اِعمال شده عليه کره شمالی به مدت شش ماه تمديد گردد. اين اقدام که امروز سه شنبه به تصويب رسيد، بستن بنادر ژاپن به روی کشتی های کره شمالی و ممنوعيت واردات کالاهای کره شمالی را نيز شامل می شود. ژاپن در ماه نوامبر سال گذشته پس از آن که پيونگ يانگ دست به نخستين آزمايش اتمی خود زد، کره شمالی را مشمول تحريم های اقتصادی قرار داد.

کره شمالی اعلام کرد تا زمانی که پول های خود را دريافت نداشته است، قرارداد به دست آمده در گفتگوهای شش جانبه را در مورد تعطيل نيروگاه اتمی خود در مقابل دريافت سوخت و برخورداری از مزايای ديپلماتيک اجرا نخواهد کرد.

مقامات منطقه ماکائو پس از آن که آمريکا يکی از بانک های ماکائو را به انجام معاملات غيرمجاز پولی برای کره شمالی متهم ساخت، در سال ۲۰۰۵ سرمايه های کره شمالی را در اين بانک مسدود ساختند.

XS
SM
MD
LG