لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۵

ترديد در تعطيلی نيروگاه اتمی کره شمالی در مهلت تعيين شده


رئيس هيات نمايندگی آمريکا در گفتگوهای مربوط به برنامه اتمی کره شمالی می گويد به علت ادامه اختلاف مربوط به پول های مسدود شده اين کشور، پيونگ يانگ ممکن است نتواند مهلت روز شنبه را در مورد تعطيل نيروگاه اتمی اصلی خود رعايت کند.

کريستوفر هيل مدير کل وزارت امور خارجه آمريکا و رئيس هيات نمايندگی اين کشور در گفتگوهای شش جانبه امروز دوشنبه در توکيو به خبرنگاران اظهار داشت همچنان اميدوار است که کره شمالی مهلتی را که درباره آن توافق به عمل آمده است، رعايت کند. با اين حال افزود به علت بن بست مربوط به ۲۵ ميليون دلار سرمايه های کره شمالی که در يکی از بانک های منطقه ماکائو مسدود گرديده است، رعايت مهلت از سوی پيونگ يانگ مشکل شده است.

کره شمالی گفته است تا زمانی که هنوز پول های خود را دريافت نداشته است، حاضر به اجرای قرارداد منعقده در گفتگوهای شش جانبه نيست.

واشنگتن در سال ۲۰۰۵ پول های متعلق به کره شمالی را در يکی از بانک های منطقه ماکائو مسدود کرد و اين بانک را متهم ساخت که از طرف کره شمالی دست به معاملات پولی غيرمجاز زده است. آمريکا اخيرا موافقت کرد که اين پول ها را آزاد سازد، اما می گويد در حال بر طرف ساختن مشکلات فنی مربوط به انتقال پول ها است.

کشورهای شرکت کننده در گفتگوهای شش جانبه درباره برنامه اتمی کره شمالی در اجلاس ماه نوامبر خود به اين کشور منزوی پيشنهاد کردند که در مقابل گشودن تاسيسات اتمی خود به روی بازرسان تسليحاتی بين المللی، سوخت در اختيار پيونگ يانگ بگذارند و مشوق های ديپلماتيک برای آن قائل شوند.

XS
SM
MD
LG