لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۰

تونی بلر: مهمترين موضوع بازگشت به سلامت ملوانان است


تونی بلر نخست وزير بريتانيا می گويد در زمينه کوشش های جاری برای تامين آزادی ۱۵ پرسنل نيروی دريائی بريتانيا که ايران آن ها را بازداشت کرده است، دو روز آينده بسيار مهم و حياتی است.

آقای بلر در مصاحبه امروز خود با يک ايستگاه راديوئی در اسکاتلند اظهار داشت مهمترين موضوع اين است که ملوانان بريتانيائی به سلامت باز گردند. آقای بلر افزود اگر مذاکرات مربوط به آزادی آن ها موفقيت آميز نباشد، بريتانيا تصميمات شديدی اتخاذ خواهد کرد.

در ايران، علی لاريجانی، دبير شورای عالی امنيت ملی، اعلام کرد که مذاکرات با بريتانيا در اين مورد آغاز شده است.

پرويز داودی معاون رئيس جمهوری اسلامی ايران طی سخنانی در جنوب ايران اظهار داشت اگر لندن اعتراف کند که ملوانان به طورغير قانونی وارد آب های ايران شده بودند و تضمين بدهد که اين کار ديگر تکرار نخواهد شد، بحران ميان دو کشور قابل حل خواهد بود. اما بريتانيا می گويد که ناويان در آب های ساحلی عراق استقرار داشته اند.

در ايران، خبرگزاری فارس عکس های جديدی را از ۱۵ پرسنل نيروی دريائی بريتانيا منتشرکرد. ناويان بريتانيائی در اين عکس ها لباس ورزشی برتن دارند، به طور دسته جمعی خندان روی يک فرش نشسته اند.

در واشنگتن، از پرزيدنت بوش سئوال شد آيا موضوع ناويان بريتانيائی به درخواست ايران از آمريکا در مورد آزاد ساختن پنج ايرانی که در ماه ژانويه درعراق بازداشت شدند ارتباط دارد يا نه. پرزيدنت بوش در پاسخ اظهار داشت ناويان بريتانيائی بايد بدون هيچ قيد و شرطی آزاد شوند. مقامات عراق در بغداد می گويند آزادی پنج ايرانی بازداشت شده درعراق را خواستار شده اند، اما روشن نيست که آيا اين کوشش های به بن بست پيش آمده با بريتانيا مربوط می شود يا نه.

قرار است محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری اسلامی ايران فردا چهارشنبه با تشکيل يک کنفرانس خبری، آنچه را که رسانه های دولتی ايران ورود غيرقانونی نيروهای بريتانيائی به آبهای ايران ناميده اند، مورد بحث و بررسی قرار دهد. قرار بود کنفرانس خبری آقای احمدی نژاد امروز، سه شنبه، برگزارشود، اما يک روز به عقب افتاد.

آقای لاريجانی روز دوشنبه گفته بود معتقد است که ديپلماسی سريعا می تواند اين مساله را حل کند. يک سخنگوی وزارت امور خارجه بريتانيا در پاسخ اعلام کرد لندن در مورد انجام هر چه زودتر گفتگوهائی دوجانبه برای حل اين مساله با نظر تهران موافق است.

رسانه های ايران قبلا گزارش داده بودند که کليه ناويان و تفنگداران دريائی بريتانيا اعتراف کرده اند که به طور غيرمجاز وارد آب های ساحلی ايران شده بودند.

XS
SM
MD
LG