لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۵

علی لاريجانی: نيازی به محاکمه ۱۵ پرسنل بازداشت شده بريتانيائی نيست


يک مقام بلندپايه ايران می گويد نيازی به محاکمه ۱۵ پرسنل بازداشت شده نيروی دريائی بريتانيا نيست. علی لاريجانی رئيس شورای عالی امنيت ملی ايران درمصاحبه ای با کانال خبری ۴ تلويزيون بريتانيا اظهارداشت معتقد است که اين موضوع قابل حل است.

تهران می گويد ۱۵ ناوی و تفنگدار دريائی بريتانيائی اعتراف کرده اند که به طورغيرمجاز وارد آب های ساحلی ايران شده اند.

رسانه های خبری ايران امروز اعلام کردند به علت تغيير مثبتی که در موضع بريتانيا پيدا شده است، اعترافات بريتانيائی ها منتشر نخواهد شد.

سخنگوی تونی بلر نخست وزير بريتانيا اظهار داشت تغييری در درخواست بريتانيا در مورد آزادی بدون قيد و شرط بازداشتی ها حاصل نشده است و صحنه آرائی ظهور بازداشتی ها در تلويزيون ايران تغييری در موضع بريتانيا ايجاد نخواهد کرد.

تلويزيون ايران روز يکشنبه دو تن از اسيران بريتانيائی را در حالی نشان داد که به نقشه خليج فارس اشاره می کردند و می گفتند که ۱۵ پرسنل بريتانيائی به طور غيرمجاز وارد آب های ساحلی ايران شدند. بريتانيا موکدا می گويد ناويان و تفنگداران دريائی اين کشور هنگام بازداشت در روز ۲۳ ماه مارس، در آب های ساحلی عراق استقرار داشته اند.

دس براون وزير دفاع بريتانيا می گويد در کوششی برای تامين آزادی بازداشتی ها ، لندن در حال تماس مستقيم با ايران است.

در همين حال حدود ۲۰۰ تن از دانشجويان ايرانی روز يکشنبه به عنوان اعتراض به نقض حاکميت آب های ساحلی ايران از سوی ۱۵ پرسنل بريتانيائی، در برابر سفارت بريتانيا در تهران دست به تظاهرات زدند. دانشجويان در جريان تظاهرات خود سنگ و ترقه به سوی ساختمان سفارت بريتانيا پرتاب کردند. اما گزارشی در مورد وقوع هرگونه آسيب و يا زيانی نرسيده است.

XS
SM
MD
LG