لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۴

بريتانيا ويديوی پخش شده ازملوانان خودرا توسط تلويزيون دولتی ايران غيرقابل قبول ميداند


بريتانيا فشار به ايران را برای دسترسی به پانزده ملوان خود که روز جمعه در شمال خليج فارس توقيف شدند ادامه ميدهد.

وزارت امورخارجه بريتانيا ميگويد از شورای امنيت سازمان ملل متحد خواستار اعلاميه ای برای تقبيح و محکوم کردن عمل ايران در توقيف ملوانان شده است.

در همين حال مقامات ايرانی ميگويند آزادی تنها ملوان زن در گروه بازداشت شدگان در واکنش به آنچه که رفتار غلط بريتانيا توصيف ميکنند،به تعليق افتاده است.

مقامات ايرانی در عين حال آنچه را که مداخله کشورهای ديگر ميدانند، مورد انتقاد قرار داده اند.

فرانسه و اتحاديه اروپا از ايران خواستار آزادی ملوانان شده اند و کاخ سفيد ميگويد پرزيدنت بوش قويا از بريتانيا حمايت ميکند.

ايران گفته بود حاضر است بگذارد مقامات بريتانيائی با ملوانان ملاقات کنند، اما وزارت امورخارجه بريتانيا امروز گفت منتظر جزئيات اين پيشنهاد ميماند.

بان کی مون دبيرکل سازمان ملل متحد امروز در باره مسئله با منوچهر متکی وزير امورخارجه ايران در رياض ،در حاشيه کنفرانس سران عرب، گفتگو کرد.

آقای متکی گفته است روياروئی قابل حل و فصل است اگر بريتانيا اعتراف کند که ملوانان هنگام توقيف در آّبهای ايران بودند.

بريتانيا ميگويد اطلاعات ماهواره ای سيستم جهانی جهت يابی نشان ميدهد که ملوانان در آبهای عراق بودند.

بريتانيا ديروز تمامی مناسبات رسمی با ايران را جز در مورد آزاد سازی ملوانان خود به حالت تعليق درآورد.

اين اقدام پس از آن انجام گرفت که تلويزيون دولتی ايران ويديوئی از ملوانان را پخش کرد، که فی تورنی تنها ملوان زن عضو گروه ملوانان توقيف شده در آن ميگويد گروه او مسلما غيرقانونی وارد آبهای ايران شده بودند.

بريتانيا اين ويديو را بکلی غير قابل قبول ميداند، و مارگارت بکت وزير امورخارجه بريتانيا ابراز نگرانی کرده است که اظهارات خانم تورنی ممکن است ناشی از تهديد و يا اجبار باشد.

بريتانيا ميگويد ملوانان هنگامی که توقيف شدند، مشغول بازرسی معمول از يک کشتی کوچک تجاری در آبراه ميانه ايران و عراق بودند.

در همين حال، در عراق، کنسولگری ايران در شهر جنوبی بصره، نيروهای بريتانيائی را متهم کرد که امروز در اقدامی تحريک آميز ، برای مدتی کوتاه ساختمان کنسولگری را محاصره کرده بودند.

ارتش بريتانيا ميگويد سربازان حين گشت و مراقبت معمول در يک محله نزديک به کنسولگری به شليک های افرادی مسلح پاسخ دادند، اما ساختمان کنسولگری ايران در محاصره نبوده است.

بريتانيا درخواست ايران برای اعتراف به ورود اشتباهی ملوانان خود به آّبهای ايران را رد کرده است.

منوچهر متکی وزير امورخارجه ايران ديروز گفت چنين اعترافی می تواند به حل و فصل روياروئی بر سر ملوانان کمک کند.

XS
SM
MD
LG