لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۷

رهبران عرب طرح زمين در برابر صلح با اسرائيل را تصويب کردند


رهبران عرب برنامه موسوم به زمين در ازای صلح را مجددا پيشنهاد کرده اند و از اسرائيل خواستار پذيرفتن آن شده اند. رهبران عرب اين برنامه را امروز رسما در پايان اجلاس دو روزه کنفرانس سران کشورهای عضو اتحاديه عرب در رياض، پايتخت عربستان سعودی، تصويب کردند.

وزارت امورخارجه آمريکا از تصميم رهبران عرب استقبال کرد و بر اهميت اقدام آنان در ايفای نقشی بيشتر برای ترويج و پيشبرد آرمان صلح تاکيد گذاشت.

رهبران عرب ميگويند اين برنامه امکان صلح و شناسائی اسرائيل را برای تمامی کشورهای همسايه فراهم ميکند.

محمود عباس رئيس خودمختاری فلسطينی به اسرائيل توصيه کرده است فرصت جديد حل و فصل منازعه با فلسطينيان را از دست ندهد.

رهبران عرب برنامه را نخست در سال ۲۰۰۲ ارائه دادند. اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل گفته بود اين برنامه می تواند، با بعضی تغييرات، پايه و اساسی برای مذاکره ميان اسرائيل و دولت های ميانه رو عرب شود. اما اتحاديه عرب برنامه را بدون تغيير تصويب کرده است. اين برنامه مناسبات عادی با اسرائيل را پيشنهاد ميکند، مشروط برآنکه اسرائيل مناطقی را که در جنگ شش روزه ۱۹۶۷ تصرف کرده است، پس بدهد.

عمرو موسی دبيرکل اتحاديه عرب ميگويد اسرائيل بايد ابتدا برنامه را بپذيرد و بعد وارد مذاکرات صلح شود.

ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی ديروز در کنفرانس سران خواستار لغو تحريم کمک های غرب به دولت فلسطينی شد و اين تحريم ها را نامنصفانه خواند.

بان کی مون دبير کل سازمان ملل متحد نيز در نخستين سفر خود به خاورميانه پس از بعهده گرفتن اين مقام، در کنفرانس سران عرب شرکت کرد. وی بر اهميت ثبات و استواری کشورهای عرب در صلح و ثبات جهانی تاکيد گذاشت.

XS
SM
MD
LG