لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۵

رهبران عرب برای احيای طرح صلح با اسرائيل کنفرانس خود را در رياض شروع کردند 


رهبران عرب کنفرانسی را در پايتخت عربستان سعودی شروع کرده اند که انتظار ميرود مجددا طرح صلحی را مطرح کند که مستلزم برقراری مناسباتی عادی با اسرائيل در ازای خروج اسرائيل از مناطقی است که در جنگ ۱۹۶۷ خاورميانه تصرف کرده است.

اجلاس سالانه دو روزه سران بيست و دو کشور عضو اتحاديه عرب امروز در رياض آغاز شد.

سعود الفيصل وزير امورخارجه عربستان سعودی از اسرائيل خواستار موافقت با پيشنهاد اعراب شد و گفت رد مجدد اين طرح به معنای آن خواهد بود که اسرائيل خواستار صلح نيست.

نمايندگان قرار است طرح صلحی را که نخستين بار در سال۲۰۰۲به ابتکار عربستان سعودی ارائه شد بررسی کنند. اسرائيل در آن زمان اين طرح را رد کرد اما اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل ميگويد طرح می تواند با تغييراتی، به عنوان پايه و اساسی برای مذاکره ميان اسرائيل و دولت های ميانه رو عرب مورد استفاده قرار گيرد.

وزيران امورخارجه عرب در اين هفته موافقت کردند طرح را بدون تغيير احيا کنند.

کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا ديروز در بيت المقدس از کشورهای عرب خواست با اسرائيل تماس برقرار کنند. خانم رايس همچنين اعلام کرد که رهبران اسرائيلی و فلسطينی موافقت کرده اند هر دو هفته يک بار در باره امور امنيتی و مسائل ديگر تبادل نظر کنند. خانم رايس گفت گرچه مسائل روزمره در کانون مذاکرات خواهد بود اما اين مذاکرات بايد به يک توافق و پيمان سياسی منجر شود.

خانم رايس گفت تشکيل دولت جديد فلسطينی با مشارکت گروه ستيزه گر حماس اقدامات مربوط به احيای روند صلح را پيچيده و غامض کرده است.

خانم رايس گفت راه همکاری با دولت جديد وجود دارد اما اين دولت نخست بايد تروريسم را تقبيح و محکوم کند.

XS
SM
MD
LG