لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۵

امضای قرارداد صلح بين مقامات پاکستان و رهبران قبيله ای با هواداران طالبان


مقامات پاکستان و رهبران سالخورده قبيله ای امروز در يک منطقه آشوب زده در پاکستان در مجاورت مرز افغانستان ، قرارداد صلحی را با هواداران طالبان امضا کردند. اين قرارداد در منطقه قبيله ای باجوار Bajaur در شمال باختری پاکستان امضا شد که از جمله مناطقی است که به صورت فدرال در پاکستان اداره می شوند.

طبق اين قرارداد، ستيزه جويان موافقت کردند که از اين به بعد از شرکت در"فعاليت های خرابکارانه" خودداری کنند. آن ها همچنين موافقت کردند که پناهگاه در اختيار ستيزه جويان خارجی قرار ندهند و قول دادند عليه افرادی که دست به عمليات تروريستی در منطقه می زنند، وارد عمل شوند.

مقامات پاکستان نيز به نوبه خود وعده دادند که بدون مشورت با رهبران سالخورده قبيله ای، هيچ کس را بازداشت نکنند. پاکستان در سال ۲۰۰۵ نيز قرار صلح مشابهی را با شورشيان هوادار طالبان در منطقه وزيرستان جنوبی و قرار ديگری را در سال ۲۰۰۶ در منطقه وزيرستان شمالی امضا کرد.

مقامات آمريکا و اتحاديه ناتو در افغانستان، قراردادهای سابق را مورد انتقاد قرار داده اند و می گويند تاثيری در حملات مرزی ستيزه جويان نداشته است. دولت پاکستان در مورد طرد و بيرون کردن افراط گرايانی که به دنبال سرنگونی حکومت طالبان در افغانستان به وسيله نيروهای تحت رهبری آمريکا در اواخر سال ۲۰۰۱ به مناطق قبيله ای پاکستان گريخته اند، تحت فشار قرار دارد.

XS
SM
MD
LG