لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۸

ابراز تأسف واشنگتن از تصميم تهران در محدود ساختن همکاری با IAEA


کاخ سفيد از تصميم ايران در مورد محدود ساختن همکاری خود با سازمان بين المللی انرژی اتمی ابراز تاسف کرد. گوردون جاندرو سخنگوی کاخ سفيد می گويد جامعه بين المللی خواستار پيدا شدن راه حلی در مورد ايران برای بن بست مربوط به برنامه اتمی اين کشور است.

ايران روز يکشنبه يعنی روز بعد از تصويب قطعنامه مربوط به اِعمال تحريم های اقتصادی بيشتری عليه تهران، اعلام داشت که همکاری خود را با سازمان بين المللی انرژی اتمی کاهش خواهد داد. محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران برنامه اتمی کشور خود را مسالمت آميز و قانونی توصيف کرده است و می گويد ايران برنامه اتمی خود را متوقف نخواهد ساخت.

در همين حال شرکت "اتم استروی اکسپورت" روسيه که احداث نيروگاه اتمی بوشهر را برعهده دارد، امروز اعلام کرد که ايران نخستين پرداخت خود را برای احداث نيروگاه بوشهر به عمل آورده است. روسيه و ايران در مورد پرداخت های مربوط به احداث نيروگاه بوشهر دچار اختلاف شده اند.

تحريم هائی که در جلسه روز شنبه شورای امنيت عليه ايران به تصويب رسيد، کليه صادرات اسلحه به ايران را ممنوع اعلام داشته است و دارائی های خارج از کشور ۲۸ تن از شهروندان و نهادهای ايران را که عقيده بر اين است با برنامه سلاح های اتمی رابطه دارند، مسدود کرده است.

قطعنامه مربوط به تحريم های جديد يک مهلت ۶۰ روزه به ايران داده است تا برنامه غنی سازی اورانيوم را متوقف سازد. عدم تبعيت ايران از اين مهلت، تحريم های اقتصادی بيشتری را به دنبال خواهد داشت.

آمريکا و متحدان آن ايران را متهم ساخته اند که کوشش می کند سلاح های اتمی توليد کند. اين اتهامی است که تهران آن را تکذيب می کند.

در خبری ديگر، در مسکو، ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه و هو جينتائو رئيس جمهوری چين امروز اعلام کردند که اختلاف مربوط به برنامه اتمی ايران، صرفا بايد از راه های مسالمت آميز حل شود. روسای جمهوری روسيه و چين در عين حال از ايران خواستند که از قطعنامه های شورای امنيت سازمان ملل متحد که از تهران می خواهد برنامه غنی سازی اورانيوم را متوقف سازد، تبعيت کند.

XS
SM
MD
LG