لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۷

تمايل نخست وزير اسرائيل به شرکت در کنفرانس سران عرب


اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل می گويد اگر از وی برای شرکت در کنفرانس منطقه ای سران عرب دعوت به عمل آيد، ترديدی در مورد شرکت در آن به خود راه نخواهد داد. آقای اولمرت اظهار داشت دعوت از خود برای شرکت در کنفرانس سران عرب را "اقدامی مثبت" تلقی خواهد کرد.

نخست وزير اسرائيل اين نظر را در کنفرانس خبری امروز خود با بان کی- مون دبير کل سازمان ملل متحد ابراز داشت.

در تحولی ديگر، کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا امروز در امان پايتخت اردن با ملک عبدالله پادشاه اردن و محمود عباس رئيس تشکيلات خودگردان فلسطينی ديدار و گفتگو کرد. قرار است خانم رايس برای پيگيری گفتگوهای خود با اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل، به بيت المقدس بازگردد.

انتظار می رود که وزير امور خارجه آمريکا برنامه ای را برای انجام گفتگوهای اساسی بيشتری درباره مشکل ترين مسائل ميان اسرائيل و فلسطينيان اعلام دارد. اين چهارمين سفر وزير امور خارجه آمريکا به منطقه خاورميانه ظرف چهار ماه گذشته و نخستين سفر وی از زمان تشکيل يک دولت وحدت فلسطينی در آغاز ماه جاری به شمار می رود.

دولت ائتلافی جديد فلسطينی ، محمود عباس رهبر جنبش ميانه رو فتح و گروه اسلامگرا و ستيزه جوی حماس را که پارلمان فلسطينی را کنترل می کند، در عضويت دارد. اسرائيل گفته است از آن جا که حماس حاضر به شناسائی اسرائيل و نفی خشونت نيست، با دولت وحدت جديد فلسطينی همکاری نخواهد کرد. با اين حال اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل می گويد به تماس های خود با محمود عباس رئيس تشکيلات خودگردان فلسطينی ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG