لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۸

دارائی های بيست و هشت فرد و نهاد ديگر ايرانی مرتبط با برنامه تسليحات اتمی تهران مسدودميشود


شورای امنيت سازمان ملل متحد قرار است امروز به قطعنامه ای رای بدهد که تحريم های تنبيهی جديدی را عليه ايران در واکنش به امتناع تهران از تعليق در غنی سازی اورانيوم وضع ميکند.

قدرت های عمده انتظار دارند اين قطعنامه باتفاق آرا تصويب شود.

منوچهر متکی وزير امورخارجه ايران قرار است با شرکت در جلسه شورای امنيت از آنچه که تهران ميگويد حق دنبال کردن يک برنامه مسالمت آميز اتمی برای توليد برق است، دفاع کند.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا ميگويد انتظار ميرود تهران سعی کند اذهان را از اين واقعيت که با ادامه دادن به غنی سازی اورانيوم به جامعه جهانی بی اعتنائی کرده است منحرف کند.

قطعنامه جديد تقويت کننده تحريم های وضع شده در ماه دسامبراست.

اين قطعنامه صادرات تسليحاتی ايران را منع ميکند، و دارائی های بيست و هشت فرد و نهاد ديگر ايرانی را که گفته ميشود با برنامه تسليحات اتمی تهران ارتباط دارند مسدود ميسازد.

مقامات آمريکائی ميگويند قطعنامه در برگيرنده عواملی اصلی است که پنج عضو دائمی شورای امنيت، شامل آمريکا، بريتانيا، فرانسه، روسيه و چين، بعلاوه آلمان در باره آنها به توافق رسيده اند.

آمريکا و متحدانش تهران را به تلاش برای توليد تسليحات اتمی متهم کرده اند، اما تهران اين اتهام را تکذيب ميکند.

محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران قرار بود برای شرکت در جلسه شورای امنيت به نيويورک سفر کند، اما ضمن لغو اين سفر واشنگتن را به تعلل و تاخير در صدور ويزا متهم کرده است.

سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا ميگويد ويزاها روز جمعه به نمايندگان تهران در سويس تسليم شده بود. به گفته اين سخنگو آقای احمدی نژاد نمی خواسته است شاهد انتقاد شورای امنيت برای بی اعتنائی به خواست جامعه بين المللی باشد.

XS
SM
MD
LG