لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۸

دبير کل سازمان ملل متحد طرح صلح خاورميانه ای عربستان سعودی را ستود


بان کی- مون دبير کل سازمان ملل متحد طرح عربستان سعودی را برای صلح خاورميانه که پنج سال از تاريخ آن می گذرد، به عنوان پايه و اساسی در روند صلح خاورميانه ستود.

آقای بان در مصاحبه ای با صدای آمريکا اظهار داشت طرح صلح سال ۲۰۰۲ عربستان سعودی می تواند گفتگوهای صلح اسرائيل و فلسطينيان را که دير زمانی است به حال وقفه درآمده است، به طور بالقوه به جلو سوق دهد.

آقای بان گفت اين موضوع که آمريکائی ها و اسرائيلی ها کوشش می کنند که طرح صلح عربستان سعودی را مورد بررسی مجدد قرار دهند، موضوع اميدوار کننده ای است. با اين حال افزود اطلاع دارد که اسرائيلی ها همچنان نقطه نظرهای احتياط آميزی نسبت به اين طرح دارند.

طرح عربستان سعودی خواستار آن است که در مقابل خروج کامل اسرائيل از سرزمين هائی که در جريان جنگ شش روزه اعراب و اسرائيل در سال ۱۹۶۷ به اشغال اسرائيل در آمد، مناسبات جهان عرب با اسرائيل به حال عادی درآيد.

آقای بان اين نظرات را هنگامی ابراز می کند که خود را آماده نخستين ديدار از خاورميانه به عنوان دبير کل سازمان ملل متحد می سازد. آقای بان در جريان سفر خاورميانه ای خود، از رياض پايتخت عربستان سعودی نيز ديدار خواهد کرد.

قرار است طرح صلح عربستان سعودی در اجلاس قريب الوقوع سران عرب در رياض مطرح شود. دبير کل سازمان ملل متحد افزود امتناع دولت وحدت جديد فلسطينی از پذيرفتن شرايط تعيين شده از سوی گروه چهارگانه پيگيری روند صلح خاورميانه، اميدهای او را نسبت به طرح صلح عربستان سعودی کاهش داده است. شناسائی حق موجوديت اسرائيل، از جمله شرايط و اصول گروه چهارگانه است.

آمريکا، اتحاديه اروپا، سازمان ملل متحد و روسيه اعضای گروه چهارگانه را تشکيل می دهند.

XS
SM
MD
LG