لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۶

پرزيدنت بوش پيش از سخنرانی بمناسبت سالگرد جنگ عراق، با المالکی صحبت خواهد کرد


پرزيدنت بوش به مناسبت چهارمين سالگرد جنگ درعراق، امروز دوشنبه سخنانی در کاخ سفيد ايراد خواهد کرد. سخنگوی کاخ سفيد اظهار داشت پرزيدنت بوش هم اکنون در حال گفتگو با اعضای شورای امنيت ملی آمريکا است و سپس قصد دارد پيش از ايراد سخنان خود، از طريق يک تماس ويديوئی با نوری المالکی نخست وزير عراق صحبت کند.

در حالی که جنگ در عراق وارد پنجمين سال خود می شود، قانونگذاران آمريکا در مورد آن که آيا نيروهای آمريکا بايد همچنان در عراق باقی بمانند يا نه دچار اختلاف نظر شده اند.

جان کری سناتور دمکرات آمريکا ديروز يکشنبه طی مصاحبه ای اظهار عقيده کرد که برای خشونت های جاری در عراق راه حل نظامی وجود ندارد. ساير دمکرات ها خواستارتعيين جدولی زمانی برای خروج نيروهای آمريکا از عراق شده اند.

استفان هدلی مشارامنيت ملی پرزيدنت بوش طی مصاحبه جداگانه ای خاطر نشان ساخت که خروج نيروهای آمريکا از عراق پناهگاه امنی برای تروريست هائی به وجود خواهد آورد که قصد بی ثبات ساختن کشورهای همسايه عراق و حمله به آمريکا را دارند.

رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا می گويد هنوز خيلی زود است که بتوان قضاوت کرد آيا استقرار نيروهای اضافی در عراق می تواند به پايان دادن خشونت های جاری در اين کشور کمک کند يا نه. آقای گيتس افزود به طور کلی از نحوه عملکرد و چگونگی فعاليت های نيروهای عراق از زمان آغاز استقرار ۲۵ هزار سرباز جديد آمريکائی در عراق احساس رضايت می کند.

در همين حال ديروز يکشنبه دست کم يکهزار نفر در نيويورک دست به تظاهرات زدند و پايان گرفتن جنگ در عراق را خواستار شدند. تظاهرات نيويورک مشابه تظاهرات روز شنبه در واشنگتن بود.

XS
SM
MD
LG