لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۶

هيات حقوق بشر سازمان ملل: مشارکت سودان در ارتکاب جنايات جنگی در دارفور


يک هيات حقوق بشر سازمان ملل متحد دولت سودان را متهم ساخته است که مستقيمأ در ارتکاب جنايات جنگی در منطقه دارفور در سودان دست داشته است. هيات حقوق بشر سازمان ملل متحد در گزارش امروز خود اعلام داشته است که دولت سودان نه تنها از مردم دارفور در برابر جنايات گسترده بين المللی حفاظت به عمل نياورده است، که خود نيز ارتکاب چنين جرايمی را سازمان داده و در آن مشارکت داشته است.

در گزارش آمده است دولت سودان و شبه نظاميان موسوم به "جانجاويد" عمليات ضد شورشی وحشيانه ای را مرتکب شده اند که اغلب غيرنظاميان را هدف قرار داده است.

رياست هيات حقوق بشر را جودی ويليامز برنده جايزه صلح نوبل برعهده دارد. اين هيات را شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برای رسيدگی نسبت به اتهامات مربوط به نقض حقوق بشر در منطقه دارفور اعزام داشته است. مقامات سودان هنوز واکنشی در قبال اين گزارش نشان نداده اند.

گروه های شورشی منطقه دارفور شورش و طغيان خود را عليه دولت سودان در اوايل سال ۲۰۰۳ آغاز کردند. تخمين زده شده است که در جريان خشونت های چهار سال گذشته در دارفور، ۲۰۰ هزار نفر جان خود را ازدست داده اند و بيش از ۲ ميليون نفر آواره و بی خانمان شده اند.

دادگاه جرايم بين المللی سازمان ملل متحد اخيرأ برای نخستين بار دو فرد مظنون به ارتکاب جنايات جنگی را مشتمل بر يکی از رهبران شبه نظامی جانجاويد و يکی از وزيران کابينه دولت، معرفی کرد. سودان گفته است هيچ يک از شهروندان خود را تحويل اين دادگاه نخواهد داد.

هيات حقوق بشر سازمان ملل متحد از شورای امنيت خواسته است برای تقويت يک نيروی وابسته به اتحاديه آفريقا در دارفور که فاقد نفرات کافی است و تاکنون نتوانسته است خشونت های منطقه را مهار کند، يک نيروی حافظ صلح را به دارفور اعزام دارد. عمر البشير رئيس جمهوری سودان تاکنون حاضر نشده است به نيروی حافظ صلح اجازه ورود به دارفور را اعطا کند.

XS
SM
MD
LG