لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۹

پکن اظهارات رئيس جمهوری تايوان در مورد استقلال از چين را محکوم کرد


چن شوی- بيان Chen Shui-bian رئيس جمهوری تايوان در اظهارات شديد اللحنی خواستار جدائی و استقلال تايوان از سرزمين اصلی چين شد. پکن بلافاصله اين سخنان را محکوم کرد.

آقای چن شامگاه روز يکشنبه به يک گروه هوادار استقلال در تايوان اظهار داشت اين جزيره بايد مستقل شود و نام رسمی خود را از "جمهوری چين" به "تايوان" تغييردهد.

درپکن، ون جيابائو Wen Jiabao نخست وزير چين در سخنان امروز خود در اجلاسيه جديد کنگره مردمی ملی چين اظهار داشت تايوان سرانجام بار ديگر با سرزمين اصلی چين متحد خواهد شد. آقای ون مخالفت چين را با فعاليت های استقلال طلبانه در تايوان، مجددا مورد تاکيد قرار داد.

چين و تايوان به دنبال جنگ داخلی سال ۱۹۴۹ از يکديگر جدا شدند، اما پکن پيوسته نسبت به جزيره خودگران تايوان به عنوان بخشی از خاک چين ادعای ارضی داشته است. چين تهديد کرده است برای جلوگيری از استقلال تايوان، به نيروی نظامی متوسل خواهد شد. علی رغم سرمايه گذاری های گسترده و مستقيم تايوان در چين، پکن صدها موشک را به سوی تايوان نشانه رفته است و اخيرا نيز اعلام کرد که هزينه های دفاعی چين را ۱۸ درصد افزايش داده است.

نخست وزير چين در سخنان امروز خود پيشنهاد کرد که گفتگوهای چين با تايوان از سر گرفته شود، با اين حال افزود که اين گفتگوها بر اصل يک کشور واحد چين استوار خواهد بود.

آقای ون همچنين وعده داد که چين در تنگه تايوان تماس های مستقيم ترابری و ارتباطات به وجود آورد.

XS
SM
MD
LG