لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۶

نخست وزير چين: اقتصاد چين امسال حدود هشت درصد رشد خواهد داشت


ون جيابائو Wen Jiabao نخست وزير چين می گويد دولت برای توجه نشان دادن به منابع فزاينده آشوب و ناآرامی در سراسر کشور، سرمايه گذاری بيشتری روی آموزش و خدمات بهداشتی بعمل خواهد آورد. آقای ون اين نظر را امروز، دوشنبه، در جريان افتتاح اجلاسيه جديد کنگره مردمی ملی چين يا پارلمان در تالار عظيم خلق در پکن ابراز داشت.

آقای ون اظهار داشت اقتصاد چين امسال حدود هشت درصد رشد خواهد داشت. وی تاکيد بعمل آورد که بيشتر رشد اقتصادی و سرمايه گذاری، بايد برای کشاورزان و ديگر طبقات زحمتکش باشد. آقای ون می گويد دولت يک سيستم کمک هزينه سراسری برقرار خواهد کرد تا اطمينان يابد که خانواده های فقير قادر خواهند بود که حداقل هزينه زندگی را تامين کنند.

نخست وزير چين همچنين اظهار داشت به دنبال عدم موفقيت چين در دستيابی به هدف های خود درجهت حفاظت ازمحيط زيست درسال گذشته، قصد بر اين است که در سال جاری کوشش هائی برای ذخيره انرژی و کاهش آلودگی هوا بعمل آيد.

رهبران چين دير زمانی است که وعده می دهند که شکاف ميان طبقه ثروتمند و طبقه فقير کشور خود را بر طرف سازند. در حالی که روستانشينان چين نسبت به عدم اشتغال، فساد وسوءاستفاده از قدرت از سوی مقامات دولتی به گونه فزاينده ای احساس خستگی و نارضايتی می کنند، تظاهرات اعتراض‌آميز بيشتری سراسر چين را فرا می گيرد.

نزديک به سه هزار نفر نماينده در کنگره مردمی ملی چين شرکت کرده اند. نمايندگان در پايان اجلاسيه دو هفته کنگره ، سلسله اقدامات جديدی را که رهبری حزب کمونيست پيشنهاد کرده است، به گونه ای نمادين مورد تصويب قرار خواهند داد.

XS
SM
MD
LG