لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۵

عراق روز دهم مارس ميزبان مذاکرات امنيتی است


عراق اعلام کرده است يک کنفرانس مقدماتی از قدرت های جهانی و منطقه ای روز دهم مارس برای بررسی راههای استقرار ثبات در عراق، در بغداد برگزار خواهد شد.

دولت عراق امروز گفت از کشورهای همسايه و اعضای دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد برای شرکت در کنفرانس دعوت بعمل آورده است.

دولت های آمريکا و سوريه تائيد کرده اند که در کنفرانس شرکت ميکنند و دولت ايران دعوت را مورد بررسی قرار داده است.

کاخ سفيد اعلام کرد که شرکت آمريکا دراين کنفرانس، تغييری درموضع آمريکا در قبال ايران و سوريه نخواهد داد. تونی اسنو سخنگوی کاخ سفيد اظهارداشت آمريکا گفتگوهای مستقيمی با ايران وسوريه درکنفرانس به عمل نخواهد آورد.

کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا ميگويد اميدوار است ايران و سوريه از فرصت بهبود مناسبات با عراق استفاده کنند و برای صلح و ثبات در منطقه همکاری کنند.

آمريکا سوريه را متهم کرده است که به جنگجويان خارجی اجازه ميدهد از مرزهايش برای آمد و شد به عراق استفاده کنند، و گفته است شورشيان از تسليحات ساخت ايران برای حمله به نيروهای آمريکائی در عراق استفاده ميکنند. ايران و سوريه هردو اتهامات را تکذيب ميکنند.

علی لاريجانی دبير شورای امنيت ملی ايران امروز گفت تهران به رغم تشنج سياسی اخير ميان ايران و آمريکا، در صورتيکه به نفع عراق باشد در کنفرانس ها شرکت خواهد کرد.

خانم رايس در اوايل آوريل در کنفرانسی در سطح وزيران، در جائی ديگر در منطقه شرکت خواهد کرد، که انتظار ميرود وزيران امورخارجه ايران و سوريه نيز به آن دعوت شوند.

XS
SM
MD
LG