لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۸

انفجار ناشی از بمب کارگذاشته شده در يک خودرو ده نفر را در بغداد کشت


پليس عراق ميگويد انفجار ناشی از بمبی که در يک خودرو کار گذاشته شده بود، در جنوب بغداد موجب مرگ دست کم ده نفر و مجروح شدن هفت نفر ديگر شده است. پليس ميگويد اين انفجار امروز در يک خيابان تجاری در محله بيعا رخ داد.

افراد مسلح در حمله ای جداگانه دو برادر يک سياستمدار سرشناس عرب سُنّی را در استان ناآرام انبار در شمال شرقی بغداد کشتند. اين حمله در شهرک مقداديه رخ داد که گفته ميشود يکی از پايگاههای شورشيان است.

ارتش آمريکا ميگويد سربازان در عمليات تعقيب در بغداد و اطراف آن هشت مظنون ستيزه گر را کشته و شش نفر ديگر را دستگير کرده اند.

وزارت دفاع بريتانيا نير ميگويد يک سرباز آن کشور حين گشت و مراقبت در شهر جنوبی بصره در يک تيراندازی کشته شده است.

در همين حال مقامات در رمادی ميگويند گزارش های قبلی و حاکی از کشته شدن هجده نفر در انفجار ناشی از بمب کار گذاشته شده در يک کاميون در نزديکی يک استاديوم فوتيال در روز سه شنبه، اشتباه بوده، و حمله ای که يک روز پيشتر در آن شهر انجام گرفته بود، عامل اين سردرگمی است.

در صحنه سياسی، آمريکا روز سه شنبه اعلام کرد در نظر دارد در کنفرانس هائی منطقه ای در باره عراق ، که نمايندگان ايران و سوريه را نيز در بر ميگيرد شرکت کند. عراق، کشورهای همسايه، اعضای دائمی شورای امنيت و هشت کشور برزرگ صنعتی را به کنفرانس ها دعوت کرده است.

مقامات آمريکائی ميگويند نخستين کنفرانس با شرکت سفيران و در نيمه اول ماه آينده در بغداد تشکيل خواهد شد .

در اوايل آوريل نيز کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا در کنفرانسی در سطح وزيران و در جائی ديگر در منطقه شرکت خواهد کرد، که انتظار ميرود وزيران امورخارجه ايران و سوريه نيز به آن دعوت شوند.

خانم رايس گفت اميدوار است ايران و سوريه با استفاده از فرصت بهبود روابط با عراق برای صلح و ثبات در منطقه تلاش کنند.

XS
SM
MD
LG