لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۴

دستکم  ۶۸ نفر قربانی انفجار تروريستی در قطار هند-پاکستان شدند


مقامات هندوستان ميگويند چند انفجار که به شروع آتش سوزی منجر شد مرگ دستکم ۶۸ نفر را در قطاری که از شمال هندوستان بسوی پاکستان در حرکت بود، باعث شد.

سرنشينان قطار ملقب به «سريع السير دوستی» ميگويند اين دو انفجار دو کوپه قطار را کمی پيش از نيمه شب روز يکشنبه وقتی که ترن بسوی مرز پاکستان در حرکت بود، تکه تکه کرد. قطار دهلی نو را يک ساعت پيش از حادثه، ترک کرده بود.

دستکم ٥٠ نفر در اين رويداد مجروح شدند. مقامات ميگويند قربانيان در کوپه هائی که پنجره هايشان با نرده بخاطر حفظ امينت مسدود شده بودند ميسوختند، در دام افتادند.

دو چمدان حاوی بمب که منفجر نشده بودند نيز در محل پيدا شده اند.

قربانيان سانحه هم هندی و هم پاکستانی بودند. تعداد مسافران قطار ٧٥٧ نفر بود که ٥٥٣ نفر آنها پاکستانی بودند.

«شيوراج پاتيل» وزير امنيت داخلی هندوستان اين اقدام را کوششی برای جلوگيری از بهبود مناسبات هند و پاکستان، ارزيابی کرد.

«مان موهان سينگ» نخست وزير هند با اظهار «اندوه و خشم» قول داد افرادی را که مسؤل اين حمله بوده اند، بازداشت کند.

پرويز مشرف رئيس جمهوری پاکستان گفت اجازه نخواهد داد اين حمله به روند صلح با هندوستان آسيب برساند.

خورشيد قصوری وزير امور خارجه پاکستان نيز اظهار داشت اين حادثه مانع از سفر وی به هند که قرار است همين هفته صورت گيرد، نخواهد شد.

آمريکا بمب گذاری قطار مسافری هند را يک اقدام تروريستی آگاهانه و عمدی توصيف کرده است. در اعلاميه سفارت آمريکا در دهلی نو آمده است دولت آمريکا از اين حادثه تکان خورده است و از اين که عده ای جان خود را در اين بمب گذاری از دست داده اند، عميقا محزون و غمگين است. در اعلاميه همچنين آمده است وقوع چنين حملاتی، فقط باعث تقويت عزم و اراده برای شکست دادن تروريسم و دستيابی به صلح خواهد شد.

کاخ سفيد بمب گذاری را محکوم کرد. در اعلاميه امروز کاخ سفيد از رهبری مان موهان سينگ نخست وزير هند و پرويز مشرف رئيس جمهوری پاکستان به دنبال وقوع اين فاجعه قدردانی به عمل آمده است. اعلاميه کاخ سفيد همچنين افرادی را که قصد تضعيف مناسبات ميان هند و پاکستان را دارند، محکوم ساخته است.

اتحاديه اروپا نيز بمب گذاری را محکوم کرد. آلمان به عنوان رئيس ادواری اتحاديه اروپا امروز دوشنبه حمله به قطار مسافری را يک اقدام خشونت آميز فاقد عقل و منطق توصيف کرد که هدف از آن مختل ساختن روند صلح ميان هند و پاکستان بوده است.

کيم هاولز وزير مشاور در امور خارجی بريتانيا اظهار داشت از خبر تلفات سنگين حادثه تکان خورده است. آقای هاولز به دولت های پاکستان و هند پيشنهاد هرگونه کمک لازم را برای مجازات عاملان حادثه داد.

XS
SM
MD
LG