لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۱

حمله شورشيان به يک پايگاه نظامی آمريکا در عراق


در عراق، شورشيان يک پايگاه نظامی آمريکا را مورد حمله قرار دادند، ۲ سرباز را کشتند و ۱۷ نفر را مجروح ساختند. ارتش آمريکا می گويد اين حمله هماهنگ پس از آن آغاز شد که يک بمب گذار انتحاری يک اتومبيل را در برابر پايگاه آمريکا در شمال بغداد منفجر ساخت.

در رويدادهای ديگری، امروز دوشنبه در جريان يک سلسله بمب گذاری در بغداد و نقاط ديگری، ۱۶ نفر جان خود را از دست دادند. به گفته پليس، در انفجار بمبی در يک اتوبوس در منطقه عمدتا شيعه نشين کَرّاده در بغداد، پنج نفر کشته شدند.

انفجار بمبی در کنار جاده در يک منطقه ديگر شيعه نشين در بغداد موسوم به زعفرانيه، دست کم شش نفر را از پای درآورد. در خارج از پايتخت عراق، انفجار يک اتومبيل حامل بمب در منطقه ای در شمال بغداد، چهار نفر را به هلاکت رسانيد. و انفجار يک اتومبيل ديگر حامل بمب در شهر محموديه در جنوب بغداد، يک نفر را از پای درآورد.

ديروز يکشنبه، انفجار چند اتومبيل حامل بمب در مناطقی عمدتا شيعه نشين در نزديکی بغداد، دست کم ۶۰ نفر را به کشتن داد و حدود ۱۰۰ نفر را مجروح ساخت.

از هفته پيش که نيروهای آمريکا و عراق يک طرح امنيتی جديد را برای پايان دادن به خشونت های فرقه ای در عراق به مورد اجرا گذارده اند، حمله روز يکشنبه شديدترين و پر تلفات ترين حمله بود.

در همين حال، تونی بلر، نخست وزير بريتانيا، نظرات مبنی بر اينکه خشونتهای کنونی عراق ناشی از برنامه ريزی ضعيف ائتلاف برهبری آمريکا پيش از آغاز جنگ در عراق است را مردود دانسته است.

XS
SM
MD
LG