لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۱

سه حمله بمبی با انفجار اتوموبيل در بغداد شصت کشته و صد مجروح  بجا گذاشت


در عراق، در جريان انفجار روز يکشنبه سه اتومبيل حامل بمب در نواحی عمدتاً شيعه نشين بغداد دست کم ۶۰ تن کشته و ۱۰۰ نفر ديگر مجروح گرديدند.

از زمان اجرای عمليات جديد امنيتی توسط نيروهای عراقی و آمريکايی در پايتخت عراق، اين بزرگترين حمله به شمار می رود.

مقامات عراقی می گويند، بخش عمده اين تلفات بر اثر انفجار دو اتومبيل حامل بمب در برابر يک بازار در بخش بغداد جديد ببار آمده است. انفجار اتومبيل سوم در منطقه صدر شهر بغداد بوقوع پيوست.

در رويدادی ديگر، ارتش آمريکا می گويد، دو سرباز آمريکايی در حين گشت زنی در بغداد به قتل رسيدند.

در همين حال، روزنامه نيويورک تايمز چاپ آمريکا می گويد، طبق مدارک به دست آمده، ستيزه گران عراقی از سال گذشته در نظر داشته اند بنابر يک طرح استراتژيک هليکوپترهای نيروهای ائتلاف در عراق را سرنگون سازند. اين روزنامه همچنين گزارش می دهد که مقامات آمريکايی از طريق مدارکی که گفته می شود توسط گروه القاعده در عراق نوشته شده اند، موفق به کشف اين توطئه شدند.

از سوی ديگر، مقامات دولت آمريکا می گويند، خروج زودرس نيروهای نظامی آمريکا از عراق ممکن است باعث لطمات اقتصادی و استراتژيک برای آمريکا گردد.

تونی اسنو، سخنگوی کاخ سفيد روز يکشنبه گفت، اگر نيروهای نظامی آمريکا پيش از آنکه عراقيها بتوانند مسئوليت امنيتی و آشتی ملی را برعهده گيرند، عراق را ترک کنند، در آنصورت نيروهای تروريستی بر مناطقی که برای آموزش تروريستها مورد استفاده قرار خواهد گرفت مسلط خواهند شد و به ميلياردها دلار دسترسی پيدا خواهند کرد، و اين امر می تواند به بی ثباتی عراق منجر گردد و به اعتبار و حيثيت آمريکا لطمه وارد آورد.

روز شنبه، يعنی يک روز پيش از طرح اين مطالب توسط تونی اسنو، جمهوريخواهان در سنای آمريکا از ادامه بحث در مورد قطعنامه غير الزامی مخالفت با طرح پرزيدنت بوش، مبنی بر اعزام نيروی بيشتر به عراق امتناع ورزيدند.

سناتورهای حامی قطعنامه غير الزامی روز يکشنبه گفتند، قطعنامه، سربازان آمريکايی را در عراق از حمايتهای لازم محروم نمی سازد.

سناتور جمهوريخواه چاک هيْگِل، و سناتور دموکرات جَک ريد Jack Reed ، از پرزيدنت بوش خواسته اند تا بيشتر از طرق ديپلماتيک در جهت رفع بحران عراق بکوشد.

XS
SM
MD
LG