لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۵

دستياران مقتدی صدر ميگويند در نجف بسر ميبرد و به ايران فرار نکرده است


دستياران مقتدی صدر روحانی افراطی اهل تشيع در عراق گزارش های مقامات آمريکائی را مبنی بر اينکه اين رهبر شيعه دو سه هفته پيش به ايران فرار کرده است، رد کردند.

دستياران مقتدی صدر امروز، جمعه، ميگويند که وی هنوز در عراق حاضر است هرچند ظاهر شدن در انظار عمومی را به دلائل امنيتی، تقليل داده است. چند تن از دستياران وی گفتند روحانی مزبور در شهر مقدس شيعيان نجف يعنی جائی که مقر وی در آنجا قرار دارد، به سر ميبرد.

روز سه شنبه مقامات بلندپايه دولت بوش به خبرنگاران اظهار داشتند درحالی که هزاران تن از نيروهای آمريکائی وعراقی حرکت به سوی بغداد را برای سرکوبی شبه نظاميان وشورشيان آغاز کرده بودند، مقتدی صدر با اتومبيل عازم تهران شد. مقامات آمريکا گفتند معتقدند که صدر همچنان درايران اقامت دارد.

مقامات گفتند صدر ممکن است بخشاً به علت شکافی احتمالی ميان شبه نظاميان ارتش مهدی او و بلوک سياسی وابسته به وی که دارای ۳۰ کرسی در پارلمان عراق است، عراق را ترک کرده باشد.

در همين حال امروز چهارشنبه ارتش آمريکا اين خبر را که سقوط هليکوپتر تفنگداران آمريکائی در استان الانبار در هفته گذشته اثر آتش دشمن بوده است، تأييد کردند.

مقامات دولت بوش ايران را به قاچاق اسلحه به عراق برای شبه نظاميان شيعه، متهم کرده اند. دولت بوش بارها در مورد دامن زدن به خشونت های عراق، به ايران هشدارداده است و نيروهای آمريکا شماری از مقامات ايران را در جريان حملات اخير خود در عراق بازداشت کرده اند.

XS
SM
MD
LG