لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۶

دستکم ١۵ نفر در اثر انفجار انتحاری در نزديکی دانشکده اقتصاد بغداد جان سپردند


مقامات امنيتی عراق ميگويند بمب گذاری انتحاری با کاميون در نزديکی دانشکده ای در بغداد، دستکم ١۵ نفر کشته و بيش از ٣٠ نفر مجروح به جای گذاشته است.

پليس ميگويد اين حمله صبحگاه امروز، سه شنبه، در نزديکی دانشکده علوم اقتصادی درغرب بغداد، روی داد.

در همين حال، فرمانده عراقی عملیات امنیتی در بغداد، که از حمایت آمريکا برخوردار است، می گوید عراق مرزهای خود با ایران و سوریه را دست کم سه روز خواهد بست.

ژنرال "عبود قمبر" روز سه شنبه در یک بیانیه تلویزیونی گفت زمان ممنوعیت آمد و شد روزانه در پایتخت سه ساعت زودتر ( ۸ بعد از ظهر به وقت محلی) آغاز خواهد شد. او اختیارات امنیتی اضطراری از جمله محدود ساختن فعالیت های عمومی، جستجوی مکان های عمومی و خصوصی و بازرسی نامه ها و بسته های پستی را تشریح کرد.

ژنرال "قمبر" مشخص نساخت که مرزهای عراق با سوریه و ایران چه زمانی بسته خواهند شد.

روز دوشنبه نيز پليس عراق اعلام کرد که يک سلسله بمب گذاری هائی در دو بازار شيعيان در بغداد، دست کم ۸۷ نفر را از پای در آورد و ۱۶۵ نفر را مجروح کرد.

انفجار بمب ها در پايتخت عراق هنگامی صورت می گيرد که ساکنان بغداد مراسم نخستين سالگرد حمله ستيزه جويان اهل تسنن را به زيارتگاه و حرم شهر مذهبی سامره برگزار کرده بودند. انفجار حرم سامره و گنبد زرين آن در سال گذشته باعث شد که عراق به سوی خشونت ها و خون ريزی های فرقه‌ای کشيده شود.

در تحولی ديگر، فرانک والتر اشتاين‌ماير وزير امورخارجه آلمان اظهار داشت دو شهروند آلمانی از روز سه شنبه گذشته تاکنون درعراق مفقود شده‌اند و ممکن است که ربوده شده باشند. وی از دادن توضيحات بيشتری خودداری کرد.

XS
SM
MD
LG