لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۷

نشست وزيران امور خارجه هند، چين و روسيه در دهلی نو


وزيران امور خارجه هند، چين و روسيه روز چهارشنبه با هدف گسترش روابط سه جانبه وهمکاری در زمينه های نبرد با تروريسم و امنيت انرژی به گفتگو نشستند. مقامات هند گفتند ملاقات و گفتگوی وزيران امور خارجه سه کشور بخشی از تلاشهايی است که از سوی چين، روسيه و هند در جهت ايجاد يک مجمع سه گانه به منظور همکاری در مسائل منطقه ای صورت گرفته است.

وزيران خارجه سه کشور قبلاً در ژوئن سال ۲۰۰۵، در شهر ولادی وستوک با هم ديدار کرده بودند؛ و دست کم چهاربار در حاشيه نشستهای بين المللی نيز باهم گفتگوهايی داشته اند.

گزارشهای خبری حاکی است که وضعيت عراق آشوبزده، گشايشی که در توقف برنامه هسته ای کره شمالی پيش آمده است، و بازسازی افغانستان از جمله مسائل ديگری است که در جلسه سه وزير خارجه مطرح خواهد شد.

جلسات پيشين وزيران امور خارجه سه کشور مورد بحث اين گمانه زني را تقويت کرده بود که نشستهای آنها در جهت ايجاد يک اتحاديه عليه ايالات متحده آمريکا است. اما سه کشور آسيايی شايعه ايجاد يک ائتلاف براي مقابله با سلطه آمريکا بر صحنه بين المللي را قوياً رد کردند.

تحليلگران ميگويند، با توجه به نياز شديد دو کشور چين و هند به انرژی و چشم داشتی که اين دو کشور به روسيه نفت خيز دارند، مسأله امينت انرژی در صدر مذکرات سه وزير قرار بگيرد.

XS
SM
MD
LG