لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۹

امکان تمديد يکروزه گفتگوهای شش جانبه در پکن


نمايندگان شرکت کننده در گفتگوهای شش جانبه در باره برنامه اتمی کره شمالی تا دير وقت شامگاه امروز دوشنبه در پکن به مذاکرات خود ادامه دادند و احتمال آن می رود که گفتگوهای خود را به مدت يک روز ديگر تمديد کنند. چين پيشتر اعلام کرده بود که دوشنبه، آخرين روز گفتگوها خواهد بود. متعاقبا مقامات کره جنوبی اعلام کردند که ممکن است گفتگوها تا روز سه شنبه ادامه يابد.

کره جنوبی، چين، روسيه، ژاپن و آمريکا از روز پنجشنبه تاکنون کره شمالی را تحت فشار قرار داده اند که با فهرستی از اقدامات در جهت خلع سلاح پيونگ يانگ موافقت کند. اما نمايندگان شرکت کننده در مذاکرات می گويند خواست های کره شمالی در زمينه دريافت کمک های انرژی در مقابل خلع سلاح خود، "زياده ازحد" به شمار می رود.

کريستوفر هيل مدير کل وزارت امور خارجه آمريکا و رئيس هيات نمايندگی آمريکا در گفتگوهای شش جانبه می گويد اگر در دور مذاکرات کنونی توافقی حاصل نشود، دشوار خواهد بود که بار ديگر گفتگوهای شش جانبه را برگزار کرد.

شرکت کنندگان در گفتگوها هم اکنون روی پيشنهادی که چين هفته گذشته مطرح ساخت، کار می کنند. با وجود آن که جزئيات پيشنهاد چين فاش نشده است، با اين حال نمايندگان شرکت کننده می گويند کانون اختلاف بر اين موضوع تمرکز دارد که پنج کشور شرکت کننده در گفتگوها تا چه ميزان می توانند کمک های انرژی در اختيار کره شمالی بگذارند، زمان اعطای کمک ها چه وقت خواهد بود و پيونگ يانگ در برابر دريافت اين کمک ها چه اقدامی معمول خواهد داشت.

کره شمالی در ماه اکتبر گذشته نخستين آزمايش اتمی خود را انجام داد و می گويد چند سلاح اتمی در اختيار دارد.

XS
SM
MD
LG